Güçlü Kadınlar Sergisi: ‘Emeğimize sahip çıkmamız lazım’
Gülhan Dudu Kırdı’nın, 'erkek işi' olarak anılan işlerde çalışan emekçi kadınların fotoğraflarından oluşan Güçlü Kadınlar sergisi İstanbul Aydın Üniversitesinde sergileniyor.

İstanbul Aydın Üniversitesinde 16 Mart’ta gerçekleşen Büyük 8 Mart Buluşması farklı üniversitelerden kadınların ve akademisyenlerin yan yana geldiği, açık kürsüden sözlerini söyledikleri bir etkinlik oldu. FMV Işık Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gülhan Dudu Kırdı’nın çektiği emekçi kadınların fotoğraflarından oluşan Güçlü Kadınlar sergisi Büyük 8 Mart Buluşması’nda İstanbul Aydın Üniversitesinde sergilenmeye başlandı.


Gülhan Kırdı sergisinin hikayesini şöyle anlattı: “Güçlü Kadınlar isimli sergi projemin fikri, bir tartışmadan çıktı. Tartışmanın konusu: ‘Kadın ve erkek eşit mi?’ Bu sergim benim için bu sorunun cevabıdır; eve ekmek götürmek gerektiğinde hayat, kadını da erkeği de eşitliyor.


Çektiğim ve çekmeyi planladığım kadınlar, toplumda ‘erkek işi’ diye bilinen işleri cesurca yapan kadınlar. Burada kastedilen kol gücü değil yürek gücü. O kadınlar toplum tarafından sınırları çizilen çizgiyi aşmayı tercih edenler.
Şimdiye kadar yaptığım işlerde hep sessiz kahramanları anlatmaya, göstermeye çalıştım. Kafamızdaki kahraman modelini tartışmamız gerekiyor sanırım. Bizi doğruya ve güzele götürecek, dünyayı daha yaşanır kılacak, kahramanların dışarda değil içimizde, buralarda bir yerlerde olduğuna inanıyorum. Umarım bu sergim toplumun bu konuyu düşünmesi ve tartışmasına küçük bir katkı sağlar.”


Kırdı, dayanışmanın önemine vurgu yaparak “Her bir figür ve kadını bulmak benim için uzun bir yolculuk sonucu ortaya çıktı. Tüm bu fotoğraflar ve kadınlar bize gösteriyor ki emeğimize sahip çıkmamız lazım. Bunun için asla umutsuz olmayın. Örgütlenip mücadele edelim ve tüm bu sorunların üstesinden gelelim” diye konuştu.


Güçlü Kadınlar sergisi 16-23 Mart arasında İstanbul Aydın Üniversitesi kampüsünde sergi severlerle buluşacak.

Fotoğraflar: İAÜ Kadın Araştırmaları Kulübü

İlgili haberler
Salgında kadın eğitim emekçisi olmak…

Eğitim emekçisi Dilek Mercan ‘26 yıllık meslek hayatımda hiç bu kadar sıkıntılı yorucu bir dönem yaş...

Simurg sergisinde Newroz’da küllerinden doğan kadı...

Rosa Kadın Derneği, Ressam Hatice Kapusuz ile '7 vadiyi aşıp Kafdağı’na ulaşan Simurg' sergisi açtı....

Kraliçe Shakespeare: Zulme kalkan mı, zalim mi?

Tiyatro Nükte’nin oyuncu ve yönetmeni Özlem Özkoşar, Shakespeare’in 11 oyununu ve sonelerini süzerek...