GÜNÜN BELGESELİ: Barışa adanmış bir ömür: Aysel Tuğluk
Barışa adanmış bir ömür: Aysel Tuğluk | ‘Kadının içinde olmadığı bir barış, barış değildir’, genç bir avukatken Kürt kadın mücadelesinin öne çıkan figürlerinden biri olan Aysel Tuğluk’u anlatıyor.

Genç bir avukat ve insan hakları savunucusundan Kürt siyasetinin güçlü kadın figürlerinden birine evrilen Aysel Tuğluk’u gerçekte ne kadar tanıyoruz?

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneğinin “Barış için Kadın SES'i” projesi kapsamında gazeteci Mehveş Evin ve yönetmen Nesrin Ölmez’in hazırladığı “Aysel” filmi, kamuoyuna yansımayan yönleriyle Tuğluk’un hayatına ve mücadelesine odaklanıyor.

HDP eş başkan yardımcısıyken tutuklanan Aysel Tuğluk, annesinin cenazesine yapılan ırkçı saldırı sonrasında, adım adım demans hastalığına sürüklendi. Bağımsız kurumların verdiği “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen iki yıllık bir gecikmeyle, ekim 2022’de tahliye edildi.

Geri dönüşü olmayan bir hastalıkla mücadelesi süren Tuğluk’un hikayesi, aslında memleketin hikayesi... Eren Keskin, Sırrı Süreyya Önder, Reyhan Yalçındağ, Ahmet Türk gibi yol arkadaşlarının anekdotlarla, anılarla anlattığı Aysel Tuğluk, medyada gösterilenden farklı yönleriyle karşımızda.

Tuğluk nezdinde Kürt kadınlarının toplumda, siyasette ve barış inşasında var olma mücadelesinin aktarıldığı kısa filmin müziklerini ise Ezgi Sevgi Can ve Çınar Aksoy hazırladı.

Söyleşi: Mehveş Evin
Kamera & Kurgu: Nesrin Ölmez
Müzik: Ezgi Sevgi Can-Çınar Aksoy
Müzik Miksaj: Nicolas Vercambre


İlgili haberler
Aysel Tuğluk ve cezaevindeki hasta mahkumlar neler...

Aysel Tuğluk’un sağlık durumunu ve cezaevindeki siyasi tutukluların yaşadıklarını Eski HDP Diyarbakı...

Bu işkencenin tanığıyız, öfkeliyiz, Aysel’in yanın...

Aysel Tuğluk’a Özgürlük İçin 1000 Kadın kampanya Grubundan Yasemin Özgün, duruşma salonunda Aysel Tu...

‘O ömrünü milyonların hukukunu savunmaya adadı şim...

‘Cezaevi koşullarında hastalığın tedavisi mümkün olmadığı gibi eğer tedavisinin dışarıda sürdürülmes...