GÜNÜN BELGESELİ: Tebeşir
KHK ile görevinden ihraç edilen Öğretmen Özge Astan’ın yönettiği Tebeşir isimli belgesel film: ‘Bizi işimizden atıp, itibarsızlaştırmak isteyenlere biz varız dedik ve görünür olmak istedik’.

7 Şubat 2017’de yayımlanan KHK ile öğretmenlik mesleğinden uzaklaştırılan Özge Astan’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Tebeşir’ belgeseli çıktı.. Belgeselde Özge Astan’a, kendisi gibi haksız ve hukuksuz bir biçimde ihraç edilen Öğretmenler Aynur Barkın ve Seher Darılmaz da eşlik etti. Belgeselin görüntü yönetmenliğinde Koray Kesik, kamerada Aynur Barkın, seste Burhan Ağbaba, kurguda Deniz Çankaya ve çizimde Seher Darılmaz yer alıyor. Astan, “Bu film bizim duyulmayan sesimiz olsun istedik. Bizi işimizden atıp, itibarsızlaştırmak isteyenlere biz varız dedik ve görünür olmak istedik” ifadelerini kullandı.

“Tebeşir, bir inat ve umut filmi” diyen Astan, belgeselin içeriğini “Çekildiği yer sınıfa çevrilmiş bir ev, karakter kanun hükmünde kararname ile işinden atılmış bir öğretmen. Hem inatla öğretmenlik mesleğini sürdürmeye çalışıyor, hem de haftalardır bir meydanda kendisi gibi KHK ile işlerinden atılan dostlarıyla direnerek onurunu korumaya çalışıyor. Yani bizim hikayemiz” sözleriyle anlattı.

Kaynak: Evrensel Gazetesi

İlgili haberler
İhraç edilen bir kadın anlatıyor: Dayanışma ile ay...

Olağanüstü halin 1 yılı geride kaldı. İhraçlar, KHK’lar, baskılar, mağduriyetler... Yüz binlerce ins...

İhraç edilen kadınlar ‘eve dönüyor’, geleneksel ro...

SAMER’in ‘İhraçlar Ve İhraçla Yaşama Deneyimleri: Diyarbakır Örneği’ raporu ihraç edilen kişilerin y...

15 Temmuz’un üzerinden 2 yıl geçti: İhraç edilen k...

KESK, ihraç edilen kadınların 2 yıldır yaşadıklarını ortaya çıkarabilmek için 232 KESK üyesi kadınla...