GÜNÜN FİLMİ: Harriet
Köle bir ailede doğan, henüz 5 yaşındayken yine köle olarak ‘satılan’ ve yüzlerce köleyi özgürleştiren Harriet Tubman’ın muhteşem hikayesi beyaz perdede.

Harriet Tubman, 1820 yılında Rit Green ve Ben Ross’un kızı olarak, ABD’nin Maryland eyaletinde dünyaya geldi. Köle olan bir aileden doğan Harriet’in asıl adı ‘Araminta Ross’du. Haksızlığa karşı nefesini tutmak zorunda kalacaktı uzun yıllar.

5 yaşında ev işleri yapsın diye beyaz bir aileye “kiralandı”. Genç bir kadın olup evlendiğinde kocası da onu “satmakla” tehdit etti. Kocasından da kölelikten de kaçarak kuzeye gitti. Kardeşleri hâlâ köleydi, özgür bedeni vicdanının hapishanesine sığamadı, kardeşlerini kurtarmak için döndü. Onları da kaçırdı. Sonra tam 12 yıl boyunca 18 defa geri döndü ve 300’den fazla köleleştirilmiş siyahı hapis tutuldukları çiftliklerden kaçırarak özgürleştirdi.

İç Savaş’ta da savaşçıydı, Birlik Ordusu’nun emrinde çalıştı. Başına 12 bin dolar ödül kondu hatta. Amerika “özgür” olduğunda savaşmış erkeklere verilen emeklilik hakkı, talep etmesine rağmen kendisine verilmedi. Ülkesi ancak 19 Mart 1913 öldüğünde ona resmi tören düzenledi ve yaşarken görmezden geldiği bu muhteşem kadının ölüsünü onurlandırdı!

Yüzlerce köleyi özgürleştiren Harriet Tubman’ın cesaret ve mücadele dolu öyküsünün filmi de yapıldı. Hatta Oscar’a aday gösterilen film bir tarih sahnesini tekrar gözümüzün önüne getirirken kazandığımız hakların da kolaylıkla elde edilmediğini gösterir nitelikte.


İlgili haberler
GÜNÜN GÜÇLÜSÜ: Amazon kadınlar

Amazonlar, tamamen kadınlardan oluşan kadın savaşçılar topluluğudur. Birçok ulusla savaşan Amazonlar...

GÜNÜN BELLEĞİ: Erkek hafızanın kara delikleri, kad...

En az özgür ve en az eşitken, özgürlük ve eşitlik yolunun en önünde kahramanlaşan; tarihi peşlerinde...

İnsanlık dışı uygulamalar: Lübnan’da modern köleli...

Lübnan’daki göçmen ev işçilerinin sayısı körfez devletlerinde olduğu gibi çarpıcı bir şekilde artıyo...