GÜNÜN FİLMİ: Spotlight
Amerika’da Boston Globe gazetesinde çalışan bir grup gazetecinin kiliselerde yaşanan çocuk istismarını gözler önüne serdiği gerçek bir hikaye.

Çocukluğumdan beri duyarım; “Kol kırılır yen içinde kalır.” Başlarda anlamazdım: Yen nedir? Neden kol içinde kalır? Bir bildim ki, yen giysi kolu demekmiş ve kol kırılsa bile yen içinde kalacağından kimse bilmeyecek, kimse görmeyecek...
Ne zaman ki “hürmet” edip sorgulamadık, otoriteye itaat edip gerçekleri gizledik, taşların yerinden oynayacağından endişelendik işte o zaman bir kadın daha öldürüldü sokak ortasında, “bir çocuk daha bilmem nerede istismara uğradı...” ile başlayan haberler okuduk... Yani her seferinde bir kol daha kırıldı ve yen içinde kalsın diye uğraşıldı.
“Bazen zamanımızın çoğunu karanlıkta tökezleyerek harcadığımızı unutmak kolaydır.” Ama birden bir ışık yanar ve suçlular ortaya çıkar.

TANIDIK BİR HİKAYE
En İyi Film dalında Oscar alan film adını, Boston Globe gazetesi bünyesinde oluşturulan Spotlight adlı ekipten alıyor. Bu ekibe bağlı olarak çalışan bir grup araştırmacı gazeteci, Katolik kilisesinde yaşanan çocuk istismarını, tüm zorluklara rağmen açığa çıkarıyor. Kiliselerde çalışan rahiplerin çocuklara cinsel istismarını ve bu istismarın sistematik bir şekilde saklandığı, göz ardı edildiği Amerika’nın Boston kenti yerelinde anlatılıyor. Zorlukla açılan eski defterler olayların boyutunun aslında sanılandan çok daha büyük olduğu, sadece Boston’da bile 80’den fazla rahibin çocuklara cinsel istismarda bulunduğu gerçeğini ortaya çıkarıyor.

ZAMAN, HESAP SORMA ZAMANI!
Araştırmacı gazetecilik mesleğinin nasıl yapılması gerektiğine dair güzel bir örnek olan Spotlight ekibi kendine bir ders çıkarırken, bize de bir mesaj veriyor: “Otoriteyi daima sorgula! Bizim gazeteciler olarak işimiz bu, otoriteyi sorgulamak. Otoriteyi sorgulamanın nasıl bir şey olduğu, dinle uğraşan insanların cinsel tacizleri üzerine bir araştırmadan daha güçlü bir şekilde de anlatılamazdı sanırım...”
Yönetmen Tom McCarthy’nin de ödülü alırken, “Gazeteciler iktidarı hesap verebilir olmaya zorluyor. Bu filmi, iktidardan hesap soran ve sormaya devam eden gazeteciler için yaptık” demesi boşuna değil.
Filme konu olan Spotlight ekibinden gazeteci Michael Rezendes’in dediği gibi, çocuklara güvenli bir yaşam sunmak için bu işin peşini bırakmamak elimizde... Zaman, hesap sorma zamanı!

İlgili haberler
8 maddede çocuk istismarıyla ilgili doğru bildiğin...

Çocuk istismarı haberleri her geçen gün artıyor, ailelerin tedirginliği de öyle. Peki çocuk istismar...

Batman’daki çocuk istismarı nasıl ortaya çıktı?

Uzun zamandır yaşanıyor olmasına rağmen görmezden gelinen Batman’daki fuhuş ve çocuk istismarı olayl...

Çocuk istismarı yüzde 700 arttı

2016 yılı Çocuk İstismarı Raporunu açıkladı. Rakamlar Türkiye’deki tabloyu ortaya koyuyor: Son 10 yı...