Uçan Süpürge Festivalinden seslenen İoanna Kuçuradi: Artan şiddete rağmen umutluyum
Uçan süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Karum çim alanda yaptığı açılışla startını verdi. Bu yıl ‘Umut’ temasının işlendiği festivale birbirinden önemli isimler katıldı.

21. Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, “umut” temasıyla başladı. “Pedallayan Kadınlar” da pedallarını “umut” için çevirerek açılış gecesine bisikletleriyle katıldı. Karum çim alanda, Dolunay Soysert ve Yetkin Dikinciler’in sunumlarıyla gerçekleşen açılışta ödüller sahiplerine verilirken, Aylin Aslım da şarkılarıyla geceye eşlik etti. 17 Mayıs’a kadar devam edecek festivalin açılış gecesine, havanın soğuk olmasına rağmen ilgi yoğundu. Verilen ödüllerin ardından festivalin hazırlık aşamasında emeği geçen kadınlar sahneye çıkarak “Kadınlar Vardır” şarkısını hep bir ağızdan söyledi. “Onur Ödülü” Tiyatro Sanatçısı ve Sinema Oyuncusu Nedret Güvenç’e, “Bilge Olgaç Başarı Ödülü” Oyuncu Işık Yenersu ve Yönetmen Biket İlhan’a, “Tema Ödülü” Filozof, Araştırmacı, Yazar Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’ye ve “Genç Cadı Ödülü” ise oyuncu Öykü Karayel’e verildi.


‘HÂLÂ UMUTLU MUSUN’ DİYE SORUYORLAR
Tema Ödülü’nü alan Filozof, Araştırmacı, Yazar Ioanna Kuçuradi konuşmasında “İnsan hakları ve insan haklarının etik değerleriyle uğraştığımı bilenler bana ‘Dünyada artan şiddet karşısında, sorunlar karşısında umutlu musun hâlâ’ diye soruyorlar. Ben inatla umutluyum diyorum” dedi. Bilgiye dayanarak umutlu olunabileceğini söyleyen Kuçuradi, “Bilgiyle ve neyse işiniz onu doğru dürüst değerlere göre yaptığınız zaman inatla umutlu alabiliyorsunuz” şeklinde konuştu.

‘KENDİNİ VAR EDEN KADINLARIN ARASINDAYIM’ 
Onur Ödülünü alan Tiyatro Sanatçısı ve Sinema Oyuncusu Nedret Güvenç, “Uçan Süpürge’nin o birbirinden güzel cadılarına çok teşekkür ediyorum. Bu akşam hep birlikte cadı oluyoruz. Çünkü cadı olmaktan başka çaremiz yok şu dünyanın haline baksanıza Allah aşkına” dedi.
“Genç Cadı Ödülü”nü alan Oyuncu Öykü Karayel ise şunları söyledi: “Direnen ve her türlü zorluğa rağmen kendini var etmeyi başarmış kadınların arasındayım ve hiç umutsuz değilim”. Karayel’e ödülünü Oyuncu Tilbe Saran verdi. Açılış Aylin Aslım konseriyle devam etti.


İlgili haberler
Uçan Süpürge ödülleri umudun kadınlarına

21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ödülleri umudu büyüten kadınların oldu.

Uçan Süpürge'de neler var?

10 Mayıs’ta başlayacak Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin programını Alin Taşçı...

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali...

21. Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali 57 film ve birçok etkinlikle 10-17 Mayıs tari...