A101 çalışanı: Bizim sağlığımızı düşünen yok!
A101 markette çalışan bir kadın anlatıyor: ‘Ekstra performans harcamamızı bekliyorlar fakat bizim virüsten korunmamız için yöneticilerin hiçbir performans yok.’

A101 marketinde yaklaşık 3 yıldır çalışıyorum. Daha önce tekstil atölyelerinde çalışırken sigortalı bir işte çalışmayı tercih ettim. A101’de kasiyer olarak çalışmaya başladım. Koronavirüs çıktığından beri müşterilerle temas halindeyiz. Mecburen ellerimiz temas ediyor, para alıp veriyoruz. Kendi sağlımız bile tehlikede, kimin hasta olup olmadığı belli değil.

Her şeye rağmen çalışıyoruz. Hiçbir güvenliğimiz de yok üstelik, eldiven, maske gibi şeyler uzunca bir zaman almadılar. Çünkü elemanların sağlığı gibi bir düşünceleri yok. Biz kendimiz önlem almaya çalıştık başta, maske ve eldiveni kendimiz alıp karşıladık. En azından çalışma saatlerini değiştirip bizim de sağlığımızı düşünmelerini bekledik ama olmadı. Ölümle iç içeyiz. İşverenin düşündüğü ne peki? Müşteriler için kapı, pencere, dolapların temiz olması ve bunu bile biz çalışanlara yaptırıyorlar. Bu çalışanlar ne yapsın? Bizim de sağlığımız tehlikede oysa onlar, “müşteri” derler, “temizlik” derler… Evet biz de marketlerin temiz olmasını isteriz, hem bizim hem de müşteriler için. Ama ya bizim sağlığımız?

Biz market işçileri işsiz kalmamak için ses çıkartamıyoruz ama can güvenliğimiz yok. İki gün önce bizlere sadece eldiven verdiler, ama onu da sayılı kullanmamıza izin veriyorlar. Günde 1 eldivenle akşama kadar çalışıyoruz. Sabah 10, akşam 8 kapanış oluyor, aslında 6’da çıkmam gerekirken mesai denilerek market kapanışına kadar bekliyorum. Marketin çalışma saatleri azaldı ama işçilerin çalışma saatleri daha fazla uzadı, hem de iki kat yorularak çalışıyoruz. Bizim dezenfekte olmamız için kolonya bile vermiyorlar. Varsa yoksa kasa başında durmadan, soluk almadan çalışmamızı bekliyorlar. Ekstra performans harcamamızı bekliyorlar fakat bizim virüsten korunmamız için yöneticilerin hiçbir performansı yok.

İlgili haberler
Kronik hastalığım olmasına rağmen ‘çalış’ diyorlar...

Cumhurbaşkanı kronik hastalara ‘sokağa çıkmayın’ diyor ama insanların ihtiyaçları nasıl karşılanacak...

Virüsten mi korkalım, işsizlikten mi?

Virüsten mi, işsiz kalmaktan mı, yoksa borçlardan mı korkalım bilemedim vallahi. Sadece “evde kalın”...

Çalışmam yaşamamdan daha önemliymiş

Eğer ben bu ülkenin bir vatandaşıysam, bu ülkede çalışıyorsam, vergimi veriyorsam, benim yaşama hakk...