Antalya Ekmek ve Gül okurları buluştu: Yan yana gelmek hepimize iyi geldi
Uzunca bir aradan sonra bir arada olmanın heyecanını yaşayan Antalya Ekmek ve Gül okuru kadınlar, Dokuma Park’ta yaptıkları buluşmada türkülerle, halaylarla dertlerini kısa bir süre de olsa unuttu.

Antalya Ekmek ve Gül okurları 3 Ekim pazar günü Dokuma Park’ta bir buluşmaya gerçekleştirdi.

Üniversite öğrencisi, esnaf, işçi, emekli ve ev kadını gibi farklı yaş gruplarından, farklı sektörlerden kadınları katılımıyla gerçekleşen buluşmamıza kadınların katılımı yüksekti. Etkinliğe halaylar ve oyun havalarıyla başlayan kadınlar daha sonrasında Ekmek ve Gül isminin tarihini okuyarak, Ekmek ve Gül şiirinin yazıldığı tarihsel koşulları değerlendirdiler.

Etkinlik içeriğinde James Oppenheim’ın Ekmek ve Gül şiirini hep bir ağızdan seslendiren kadınlar Sennur Sezer’in, Gülten Akın’ın ve daha birçok şairin şiirlerini okudu. 45 yaşından sonra okuma yazma öğrenen bir kadın arkadaşımız şiirini okuduktan sonra “Burada sizlerle olmak insana cesaret veriyor, kendini iyi hissettiriyor. Bu şekilde yan yana gelmeye daha çok ihtiyacımız var” diyerek hepimizin evlere sıkıştığı pandemi sürecinde yan yana gelme ihtiyacımızın ne kadar arttığını bir kez daha vurguladı.


‘YALNIZ OLMADIĞIMIZI HİSSETTİK’

Etkinliği değerlendiren kadınlar ekonomik sıkıntıların daha da arttığı hem evlerimizde hem işyerlerimizde daha çok yok ayıldığımız ve her alanda baskıyla karşılaştığımız bu koşullarda birbirimizle nefes aldığımızı belirtirken, işçi bir kadın arkadaşımız “Çocuğuma bakmak için her gün daha fazla çalışmam gerektiği bu dönemde sizinle yan yana gelmek bana insan olduğumu hatırlatıyor. Bir şiir okumak bile ne kadar iyi geliyor insana” dedi. Değerlendirme yapan üniversite öğrencisi arkadaşlarımız ise bu süreçte barınma sorunu nedeniyle problem yaşadıklarını, kendilerini yok sayılmış hissettiklerini belirterek “Böyle bir etkinliğe katılmamız bizi kendimize getirdi ve yalnız olmadığımızı hissettirdi. Kadınların dayanışması birçok sorunu aşmamız için önemli bir noktada duruyor diye konuştu.

Daha önceki yıllarda Antalya’da aktif olarak çalışma yürüten Ekmek ve Gül Kadın Korosu üyesi kadınlar koro zamanı hazırladıkları şarkıları söyleyerek etkinliğe renk kattılar.


Fotoğraflar: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Antalyalı kadınlar 8 Mart’ı kutladı

Antalya Ekmek ve Gül Grubunun çağrısıyla kadınlar bir araya gelerek 8 Mart’ı kutladı.

Antalya Kadın Platformu: Afganistanlı kadınlar içi...

Afganistanlı kadınlar için destek açılaması yapan Antalya Kadın Platformu, ‘Afganistanlı kadınlar ya...

Antalya Kadın Platformu: Kadınları katledilen bir...

Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız’ın katledilmesini protesto eden Antalya Kadın Platformu, ‘Ka...