‘Bari çocuklar besini okuldaki bir öğünden alsın’
‘Artık şunu diyorum, bari çocuk besinini okuldan alsın. Evde zaten yok. Bari devlet bunu karşılasın, en azından bir öğün sağlıklı doğru düzgün beslenebilsinler.’

Merhaba Ekmek ve Gül okurları;

Ben bu mektubu size Esenyurt’tan yazıyorum. 2 çocuğumla beraber yaşıyorum. Ve çocuklarımı kimseye bırakamadığım için kendi mesleğimi de yapamayıp, kıt kanaat geçinmeye, hatta geçinmek demeyeyim hayatta kalmaya çalışıyorum.10 yaşında 4. sınıfa giden bir oğlum, 3.5 yaşında henüz okula gitmeyen bir oğlum daha var.

Kendim özel ders vererek, serum, sonda takarak, enjeksiyon yaparak geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Benim aslında size anlatmak istediğim şey çocukların beslenmeleri, yeme ihtiyaçları. Bu çocuk okula gidiyor, arkadaşında bir yiyecek görüyor, istiyor. Almak zorundasın ama alamıyorsun. Ben en son İBB’ye başvurmuştum. Bir kart verdi bana 300 liralık. Onun üzerine de ben biraz ekliyorum ve oğlumun beslenmesi 600-700 lirayı buluyor. Evin hiçbir ihtiyacını zaten karşılayamıyorum. Özel ders parası zaten 800-900 lira. Faturaları filan hiç bahsetmek bile istemiyorum. Meyve koysam diyorum 15 liradan aşağıya meyve yok. Patates almaya kalksan 11-12 liradan başlıyor kilosu, zaten bir kilo patates 5 tane geliyor.

Okullarda bir öğün ücretsiz yemek kampanyasına değinmek istiyorum. Oğlumla ya da kapıda bazen velilerle konuşuyorum. Güya çocuklar evde kahvaltı yapıp getiriyorlarmış. Oğluma da soruyorum ne getiriyor arkadaşların diye, domates ekmek diyor, tost zaten yok. Meyve hele hiç yok. Ortaokul için özele baktım yazdırayım mı diye, bir okul vardı arkadaşıma sordum. 800 lira sadece yemek, 1200 lira ise servisi varmış. 2 bin lira sadece yemek ve yol. Daha bunun kitabı, defteri, forması, başka ihtiyaçları... Bunların hiçbiri yok. Ve BİLSEM’de ilk 10’a girdi çocuğum, neden daha iyi bir okulda okumasın ki? Neden bizim çocuklarımız da doğru düzgün eğitim almasın?

‘EVDE ZATEN YOK’

Devletin çocukların yiyeceklerini karşılaması şart. Çocuklar için en doğal hak. Bu çocukların gelişmesi, kafasının çalışması için iyi beslenmesi lazım. Bakın sadece beslenmek değil, makarna, ekmek, patates yiyerek değil, yemesi gerekenleri, tüm vitaminini alabileceği bir beslenme. Artık şunu diyorum, bari çocuk besinini okuldan alsın. Evde zaten yok. Bari devlet bunu karşılasın, en azından bir öğün sağlıklı doğru düzgün beslenebilsinler.

Bu bir öğün ücretsiz yemek kampanyası hepimizi bağlayan bir mesele. Bu kampanyaya hepimizin tüm anne ve babaların destek vermesi gerekiyor. Sabahtan akşama kadar çalışıyoruz aldığımız para hiç oluyor. Artık ne eve ne çocukların ihtiyaçlarına yetişebiliyoruz. Kendimizi zaten geçtik.

Esenyurt’ta yaşayan herkese ben de Ekmek ve Gül aracılığıyla çağrı yapmak istiyorum, hepimiz binamızda sokağımızda mahallemizde çocuklarımızın okulunda bu konuyu konuşalım ve buna dair ne yapabiliriz düşünelim. Yan yana gelip çocuklarımız için bu adımı attıralım. Çankaya Belediyesi yaptı, Trabzon’da uzunca zamandır var, İzmit Belediyesi de başladı. Neden tüm ülkede çocuklar okula beslenme derdimiz olmadan gidip, doğru düzgün bir yemek yemesin?

Ekmek ve Gül’ün çokça yerde sürdürdüğü bu çalışmaya kampanyaya destek olalım, bu işin bir parçası olalım. Mesele bu adımları kimin attığı değil, sonucunda çocuklarımıza ne kazandırdığımız olacak. Ben bir anne olarak bu kampanyayı destekliyorum ve herkesi de desteklemeye çağırıyorum.

Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
Çanakkale’de ‘Okullarda bir öğün ücretsiz, sağlıkl...

Okullarda bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek hakkı için yürüttüğümüz kampanya il il büyüyor. Çalışman...

Doç. Dr. Davuthan Günaydın: Okulda bir öğün yemek...

Okullarda bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek uygulamasının başlaması mümkün mü? Kaynak nerede? Okul...

Denizli Ekmek ve Gül Grubu: #1ÖğünÜcretsizSağlıklı...

'Her okulda 1 öğün ücretsiz, sağlıklı yemek haktır!' demek için 9 Ekim Pazar günü basın açıklaması g...