Bir vaka, bin vakaya çıkıyor
'Boşanamayan kadınlar şiddet dolu evlerine dönmek zorunda kalıyorlar. Bu sebeple bir vaka, bin vakaya çıkıyor.'

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Veri ve İstatistik Komitesi toplantısında kadına yönelik şiddetin küresel bir sorun olduğunu “Kadına yönelik şiddet, bir insan hakkı ihlalidir. Bu ihlal karşısındaki kararlı mücadelemizde tek bir vaka bile bizim için çok fazladır” şeklinde açıklama yaptı. 2023 yılında Pendik’e bağlı bir mahallede ve büyük ihtimalle birçoğu devletin resmi kayıtlarında olmayan şiddet vakalarına yer verdiğimiz raporumuza göre bir yıl içerisinde 354 kadın bize başvurdu. Bu kadınların yüzde 40’ı boşanmak istediği için tehdit ve şantajla karşılaşıyor. Avukat tutabilen ve boşanma davası açabilen kadınlar üç yılın sonunda boşanabiliyorlar. Kadınlar boşanma davalarının sonuçlanabilmesi için bu 3 yıllık süreçte ayrıldığı erkeklerin tehditleri yüzünden nafaka hakkından çocukların velayetine kadar birçok hakkından vazgeçmek zorunda kalıyor.

Bakanın yüzde 40 olarak açıkladığı oran bize göre oldukça yüksek bir oran. Çünkü kadınların birçoğu artık devlet mekanizmalarına güvenmiyor. Mahallemizde yakın zamanda katledilen Sevilay Karlı'nın ölümünden sonra evine gelen savcılık tebliğinde şikayeti kabul edilmemişti.

Yani Sevilay’a “Boşandığı eski eşinin beyanı haklı bulundu” deniliyordu. Bu 3. kez yaptığı şikayet başvurusunun karşılığında savcılıktan gelen cevaptı... Sevilay 3. kez yaptığı şikayetinin ardından öldürüldü. Buna benzer birçok kadın bize ulaşarak “Şiddet görüyorum tehdit ediliyorum evimden atılıyorum” diye şikayetçi olduğunda “Kovuşturmaya gerek yoktur” cevabını alıyor. Bu kadınlardan biri de Özlem. Uzun yıllardır şiddetten kurtulmak için çaba gösteriyor. Özlem, şiddet görmeye başladığında bir çocuğu vardı. Özlem, defalarca sığınmaevinde kalmış ayrılmak istemiş ama hâlâ boşanabilmiş değil. Bu şiddet döngüsü içinde üç tane daha çocuğu olmuş. Devlet mekanizmalarına kadınlar güvenmiyor. Sadece güven sorunu değil. İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması, nafaka hakkına saldırı, boşanmaların zorlaştırılması gibi kadınların mücadele ederek kazandığı haklarına yönelik saldırılar yüzünden kadınların elleri de zayıflıyor. Boşanamayan kadınlar şiddet dolu evlerine dönmek zorunda kalıyorlar. Bu sebeple bir vaka, bin vakaya çıkıyor.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Tecavüz failinin izni yok diye kürtaj engellendi

AYM, eşinin cinsel saldırısına maruz kalan ve hukuki sürecin uzaması nedeniyle gebeliğini sonlandıra...

Mahkeme başkanından tahliye ettiği istismar sanığı...

Zonguldak’ta istismardan aldığı ceza bozulan istismar sanığını tahliye eden mahkeme başkanı sanığa '...

Kadın işçiye hastanede cinsel saldırı iddiası

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan temizlik işçisi bir kadının mesai saatlerinde birçok...