Birbirimizin sesi olacağız!
‘Bir kadın daha sesi duyulsun ‘tacizci ceza alsın’ diye mahkemeye başvurdu, adalet aradı, güvendi ve bu güven boşa çıktı!

Bir kadının daha gözleri yaşlı. Bir kadının daha adalet arayışı hüsranla sonuçlandı. Bir kadın daha taciz edildi. 17 Aralık 2018 tarihinde yabancı uyruklu Hacettepe Üniversitesi öğrencisi bir kadın okulun spor salonunda tacize uğradı. Olayın ardından kadın suç duyurusunda bulundu. Hacettepe üniversitesi tacizci hakkında idari soruşturma başlattı ve kadının ifadeleri doğrultusunda da cinsel saldırı olayının gerçekleşmiş olduğu kanaatine varıldı, sonrasında fail N. E.’nin okul ile ilişiği kesildi. 8 Temmuz gününde Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bir karara varıldı. Ceza alması gereken şahıs soyut beyanlar dışında bir somut kanıt olmadığı için beraat etti. Bir kadın daha sesi duyulsun tacizci ceza alsın diye mahkemeye başvurdu, adalet aradı, güvendi ve bu güven boşa çıktı! 

Peki tacizci ne yaptı? Hayatına hiçbir şey olmamış, hiçbir şey yapmamış gibi devam ediyor şimdi. Kadının yaşadığı travma kimsenin umurunda mı? Evet biz kadınların umurunda. Hiçbir kadının bu muamelelere maruz kalmamasını istiyoruz. Kadınların her yerde kendini güvende hissedebilmesini istiyoruz. Kampüs gibi bir yerde ailesinden uzakta bir öğrencinin tek tutanağı olan okulunda taciz edilmiş ve sanığın ceza almış olmamasını kabul etmiyoruz. Ben bir kadın olarak bu durumun başıma hiçbir zaman gelmeyeceğini bilerek yaşamak istiyorum. Cinsel saldırganların cezalarını almalarını istiyoruz.

Sürekli düşen davalar, somut delil bulunamayıp alınan kararlar, tacizi babacan tavır olarak değerlendirilen yargı… Artık yeter! Bizim bedenimize bizim iznimiz olmadan dokunamayacağınızı anlayacaksınız. Bunlar ceza almaya başlamadığı için kaç kadın daha taciz edilecek, kaç kadın daha tecavüz edilecek kaç kadın daha öldürülecek? Kadınların sürekli tetikte olması gerekiyor çünkü her an biri tarafından başınıza bir şey gelebilir. Biz korkarak yaşıyoruz peki onlar bu cesareti nerden buluyor kendilerinde? İşte, mahkemelerde verilmeyen cezalardan... Peki biz 21. yüzyılda adalet ararken nereye başvuruyoruz? Cinsel suçlara ceza vermeyen mahkemelere. Tacize “babacan tavır” diyebilen, bir kadının ifadelerini dinleyip sanığı serbest bırakabilen mahkemelere. Ben bir kadın olarak, bir Hacettepe öğrencisi olarak sanığın ceza almasını istiyorum. Her zaman kadınlar birbirinin sesi olmaya, verilmeyen cezaların verilmesi için uğraşmaya devam edecek. Bedenimize kimsenin cinsel obje olarak bakmasına izin vermeyeceğiz. Her zaman sesimizi çıkaracağız. Herkesi; dik duran, sesini duyuran, yıkılmadan savaşan kadınlara alıştıracağız.

İlgili haberler
Hacettepe taciz olduğu kanaatine vardı, mahkeme 'i...

Hacettepe Üniversitesi Spor Salonunda bir öğrenciye tacizde bulunduğu gerekçesiyle yargılanan spor s...

Hacettepeli kadınlar özgür ve güvenli bir üniversi...

Kampüs yaşamında ulaşımdan tacize, yurtların hijyenine ve ışıklandırmasına kadar birçok sorunu anlat...

‘Z Kuşağı’ tartışmaları | Genç kadınlar ne yaşıyor...

Gençlerin, genç kadınların neler yaşadıklarını ve neler istediklerini, tepkilerini, çözümü nerede bu...