Biz engelli kadınlar şiddet ve istismar tehdidiyle karşı karşıyayız
Antalya’da 25 Kasım öncesi bir araya gelen görme engelli kadınlar sorunlarını dile getirdi: Şiddet ve istismara, mobbinge ve aile baskısına daha fazla maruz kalıyoruz. Bizi güçlendirecek kurumlar yok.

Merhaba,

Ben Antalya’da görme engelli bir Ekmek ve Gül okuruyum. Bu yıl 25 Kasım öncesinde Antalya’da başka görme engelli kadınlarla bir araya gelip sorunlarımızı konuşmak istedik. Bir arkadaşımızın evinde buluşarak önce Altı Nokta Görme Engelliler Meclisinin hazırladığı “Sorunlarımızı nasıl aşarız” bildirisini okuyup üzerine sohbet ettik. Ardından da görme engelli arkadaşlarımızdan birnin kızı bize 25 Kasım için hazırlanan bir bildiriyi okudu ve sohbetimiz böyle devam etti. Nafaka hakkına yönelik saldırılar, kadına yönelik şiddet, çocuk istismarına ilişkin yapılmak istenen yasa değişikliği...

Biz kadınlar olarak bizim hayatımız üzerinde yapılmak istenenleri, şiddete karşı nasıl mücadele edebileceğimizi konuştuk.

Sorunlarımızın aynı olduğunu, değişmediğini bir kez daha fark ettik. Örneğin biz engelli kadınlar olarak her türlü şiddete daha fazla açık hale geliyoruz. Özellikle eğitim seviyesinin daha düşük olduğu kırsal yerlerde, daha az olsa da hemen hemen her yerde taciz ve tecavüz tehdidiyle karşı karşıya kalıyoruz.

Çalıştığımız işyerlerinde mobbinge daha fazla maruz kalıyoruz.

Ailelerimizin daha fazla korumacı yaklaşımlarıyla karşılaşıyoruz ve bu koruyuculuk bizim için bir şiddet haline geliyor. Bunlar karşısında ise bize gerçekten yardım edecek, güçlenmemizi sağlayacak kurumlar yok.

Tüm bu sorunlarımızın çözülmesi talebimizle biz de görme engelli kadınlar olarak Antalya’da 24 Kasım günü yapılacak olan eylemde yerimizi alacağız.

İlgili haberler
Aştığı engeller, OHAL’le yeniden karşısına dikildi

Zeynep engelli bir kadın. Üniversiteyi zorluklarla okudu, memur oldu. OHAL yıktığı engelleri yeniden...

GÜNÜN DİKKATİ: Engelli kadınlara katmerli ayrımcıl...

Engelli kadın ve kız çocuklarının her türlü ayrımcılıktan, sömürüden uzak, eşit ve özgür bir yaşama...

GÜNÜN DİKKATİ: Engelli kadınlara ilişkin haber yap...

Engelli bireyleri güçsüzleştiren değil güçlendiren haberler yapmak kadar engelliliği bir sorun olara...