Bize bunları yaşatanlar utanacak, biz değil!
Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde yaşanan tecavüz suçunun ardından bir öğrenci: Bu olaylar sessizlikle karanlığa gömülü kalmayacak. Bize bunları yaşatanlar utanacak, biz değil!

Öncelikle böyle bir konuda yazı yazmak zorunda kaldığım için üzgün olduğumu belirtmek isterim.

Yakın zamanda Ankara’da çok üzücü bir olay yaşandı. Genç meslektaşımız Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi hocalarından da olan Prof. Dr. H.B tarafından çalıştığı özel klinikte tecavüze uğradı. Bu ve bunun gibi olaylar eğitim ve öğretimin yapıldığı birçok üniversitede, lisede, hatta ilkokulda bile yaşanıyor. Bizler, taciz, tecavüz, şiddet olaylarında kadın, erkek, çocuk kim olursa olsun susmamasını ve hakkını aramasını istiyoruz.

Yaşanan acı olayın ertesi gününde Dışkapı kampüsünde Veteriner Fakültesi öğrencileri, akademisyenler ve başka fakültelerden de gelen öğrencilerle birlikte ortak bir eylem yaptık. Bu olayın ilk olmadığı H.B’nin sayısız tacizlerinden birisi olduğunu, ama mutlaka son olması gerektiğini vurguladık. Herkes çok öfkeliydi. Yıllardır abi-kardeş akademisyenler birçok taciz olayından aklanmışlar, türlü şikayetlere rağmen haklarında hiçbir soruşturma açılmamış. Bu acı olay yaşanana kadar dekanlık hep örtbas etmiş suçlarını.

Bazı hocalarımız, yapılan eylemlere karşı kurumun, mesleğimizin ve hocalarımızın kötülendiğini düşünüyor. Tecavüz edene değil, onu kamuoyuna duyuranlara tepki gösteriyor. Bu yanlış düşünceyi ortadan kaldırmak için birlik olmalıyız, tekrar yaşanmaması için mücadele etmeliyiz. Buna karşılık sevdiğimiz, mesleğimizi en iyi şekilde icra eden, ahlaklı hocalarımız da var, onları tenzih ediyoruz. Çünkü onlar değerli, çünkü onlar öğrencinin yanında, çünkü onlar ses çıkarıyor, korkmuyor. Elbette mesleğimiz çok değerli, onun adına da leke sürmek istemez kimse fakat böyle olaylar bizi derinden sarsıyor. Ve asıl biz mesleğimize bu denli iğrenç bir lekeyi sürmek isteyenlerin, onun sırtını sıvazlayanların hep karşısında olacağız. Bu olaylar sessizlikle karanlığa gömülü kalmayacak. Bize bunları yaşatanlar utanacak, biz değil!

Tüm kadınlara, tüm erkeklere, insanlığa sesleniyoruz; Susmayın! Biz sustukça hep devam edecek, sustukça yarın bizim de, yakınlarımızın da başına gelecek. Lütfen korkmayın, tehditlere boyun eğmeyin ve unutmayın; bunlara teslim olursak özgürlüğümüzü elimizden alırlar. Biz bir aradayken çok güçlüyüz. Gücümüz birliğimizdir.


İlgili haberler
Öğrencilerin Görükle sınavı

40 bine yakın Uludağ Üniversitesi öğrencisinin yaşadığı Bursa’nın Görükle köyündeki yaşamı öğrencile...

Yalnız olmadığımızı bilerek yürümeliyiz artık!

Ankara’daki Hayvan Hastanesinde bir kadının maruz kaldığı tecavüz sonrası Veteriner Hekim Esra Doğu’...

Ankara Üniversitesi öğrencileri: Tecavüzcü, tacizc...

Yanında çalışan hekime cinsel saldırıda bulunduğu için tutuklanan öğretim üyesi Hasan Bilgili, öğren...