Seçim 2023
Bu 1 yıl Panayırlı kadınlar için büyük kayıp oldu
OHAL bahanesiyle kapatılan kadın derneklerinden biri de Panayır Kadın Dayanışma Derneği'ydi. Dernek mahallede kadınlar için bir nefes alanıydı, son 1 yılda nasıl nefessiz kaldıklarını anlatıyorlar...

Kadınların hayatını yok sayan yasalar ve uygulamalar hayatımızı daha da zorlaştırdı. KHK ile kapatılan 550 dernek, sayıdan ibaret değil! Dünümüz, bugünümüz ve geleceğimiz... Faaliyetleri durudurulan Panayır Kadın Dayanışma Derneğimiz, tam 9 aydır sorunlarımızla ilgilenemiyor. Kadınların mahallede nefes alabildikleri tek yer olan derneğimiz, diğer dernekler gibi kapatılmaya maruz kaldı.
Derneğimiz, kadınlar için hiçbir sosyal gelişmenin olmadığı bir yerde, sağlık ve çevre sorunlarını, artan kadın cinayetlerini ve çocuk istismarı gibi bir çok toplumsal sorunu dile getiren kadınların birliğinden oluşmuştu. Herkes tarafından benimsenmiş olan dernek, tüm olumsuz algıları değiştirdi. Yaşamda hep ikinci planda tutulan kadınların aslında her şeyi nasıl değiştirebileceğini, PAKAD kanıtlamıştı. Kadınlar derneği dişinden tırnağından artırarak zorlu şartlarda kurmuştu. İki yıl gibi kısa bir sürede birçok etkinliğe imza atmış, mahallede kadınların hayatına renk katmış ve biz kadınları bir araya getirmişti.
Bu bir yıl ise bizler için büyük bir kayıp oldu. Mahallemizde şimdi kadınlara soruyoruz neler yapabiliriz diye, hemen hemen bir çoğu OHAL’i söylüyor ve gelecekle ilgili en önemlisi çocuklarının geleceğiyle ilgili kaygı duyuyor. İnsanlar artık sanal alemi kullanmaktan çekiniyor. Ama her şeye rağmen “bu böyle gitmez, kesinlikle bir şeyler yapmak lazım” diyorlar.
Yeni eğitim öğretim yılının açılacağı önümüzdeki dönemde daha büyük sorunlar yaşayacaklarının farkında kadınlar. Bunun için de bir araya gelip neler yapmak lazım diye birbirlerinden, eğitimciler ve hukukçulardan görüşler alıyorlar ve bu düşüncelerini mutlaka pratiğe geçirecekler.
Derneğimizi kapatmış olabilirler ama bizim birliğimizi bozamazlar, çünkü kadınlar bir araya gelmenin değerini ve önemini artık çok iyi biliyorlar.

İlgili haberler
Bursa Panayır Mahallesinden kadınlar Ekmek ve Gül'...

Bursalı kadınlar canlı yayında gündemi ve referandumu konuşuyor. Siz de sosyal medya hesaplarımız ar...

Kayyımların el koyduğu kazanımlar, hepimizin!

Kayyım eliyle yıllara varan kadın mücadelesinin kazanımlarının yok edilmesine yönelik özel bir hedef...

OHAL’de kadınlar yalnız bırakıldı, eve kapatıldı,...

OHAL, bir çok yönüyle tartışılmaya devam ederken kadınlar OHAL’i nasıl yaşıyor, yaşadıkları zorlukla...

Bizim dengemizi bozmayınız

Bizi birbirimizden ayıranın, bizi birbirimize bağlayanın ne olduğunu tüm çarpıcılığı ile anlatan gün...

Mücadeleyi yükseltme zamanı!

Kadınlar, sırf giyim kuşamları, oturuş kalkışları nedeniyle şiddete maruz kaldıkları bir dönemde bu...

İçimizdeki düşman sandığın değil

İşçi kadınların aralarındaki sohbetlerden, yaşamlarından, çalışma koşullarından, evlerinden, yoksul...