Çocukluğunda istismara uğrayan kadın: Lütfen susmayın!
Annesiyle birlikte babasından şiddet gören, arkadaşının tecavüzüne uğrayan kadın tüm kadınlara sesleniyor: Lütfen susmayın, kendinizi ve etrafınızdakileri bilinçlendirin.

Bu yazıyı gecenin bir yarısı, sizi keşfetmemin ardından gözlerim dolu dolu yazıyorum. İçimde dayanılmaz bir sancı hissediyorum çünkü sayenizde onlarca kadının yaşadığı zorlukları gördüm. Bu anlamda muhteşem bir platform oluşturduğunuzu söylemek istedim.

Ben bu toplumun bir klişesi olarak baskıcı bir şekilde büyüdüm. “Bacaklarını kapat”, “Öyle konuşma baban kızacak”, “Kız başına nereye gidiyorsun bu saatte”. Hepimizin bildiği buna benzer binlerce cümle... Özellikle de baba korkusuyla yetiştirildim hep. Korkum sadece bu cümlelerden dolayı değildi. Babamın anneme şiddet uygulaması, bir gün bağıra çağıra beni uykumdan uyandırması, başka bir gün elinde bıçakla başımızda bekleyip gözlerimden hiç silinmeyen sahnelerin sahibi babam... Şimdi aradan yıllar geçti, babamla arama koyduğum mesafe sürüyor.

Lise döneminde, büyük bir körlük ve cahillikle bir erkeğin sevgisine sığındım. Sevdim, paylaştım ve en kötüsü de güvendim. Tecavüzüne uğrayıp tehditleri karşısında korkudan kimseye anlatamadım. Ve bu tehditler yıllarca en berbat şekillerde devam etti. Ondan kurtulduğumda ise intiharı düşünen, sürekli panik halinde olan, kimseye güvenemeyen kabuğuna çekilmiş bir insana dönüştüm. Şimdi geriye bakıp düşündüğümde, bu tecavüzün öncesinde daha küçücük bir çocukken defalarca farklı insanlar tarafından cinsel tacize uğradığımı idrak edebiliyorum.

Şimdi tüm bunların izlerini silmişken insanlara olan güvensizliğim durmaksızın devam ediyor. Sadece insanlara değil, en çok da devlete, sisteme, adalete, topluma...
Ben çocuktum, korktum ve sustum. Ben istiyorum ki kimse susmasın. Yıllarca kendi kendini geliştirmiş, kimsenin yönlendirmesi olmadan bilinçlenmiş bir kadın olarak diyorum ki; etrafınızdaki bir insanı bile bu konular hakkında bilinçlendirirseniz topluma çok büyük bir şey katma şansımız olur. Ben susmasaydım bir ihtimal cezasını çekecekti belki (muamma) ve şu an vicdanım daha rahat olabilirdi.

Lütfen susmayın, kendinizi ve etrafınızdakileri bilinçlendirin. Çocukların, hayvanların, ağaçların ve kadınların zarar görmediği günler diliyorum...

İlgili haberler
Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın... Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından b...

Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğrama ihtimaliniz varsa ya da şiddet dolu hayatınızı değiştirmek istersiniz ihtiyacınız ola...

‘ATAERKİ’ ÜZERİNE: Cinsel tahakküm ile sınıfsal sö...

İktidar aynı anda hem üretimi (sömürüyü) güvence altına almak üzere emekçiler, hem de yeniden üretim...