Çorumlu kadınlardan 25 Kasım’a çağrı: Öfkemizi örgütlü güce dönüştürelim!
Çorum’da Ekmek ve Gül’e yazan ve tüm kadınlara 25 Kasım çağrısı yapan Mehtap Gökmen ve Hasibe Beyaz’ı dinleyelim: ‘Öfkemizi örgütlü güce dönüştürerek kazanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.’
‘BİRLİKTE HAYKIRIYORUZ!’ 

Biz kadınlar doğarken borçlu doğarız. Babanın kızı, kocanın eşi, kaynananın gelini, çocuğunun anasıyızdır. Hep bir vasıf yüklenmiştir üstümüze. Eksik eteğizdir. Saçı uzun aklı kısa ya da. Birilerinin de namusu. Kimine göre hele bir de öyle bir borcumuz vardır ki devletimize, malı gibi görür bizleri. Bedenimize karışır, giyimimize karışır, gülüşümüze karışır. Nerede kiminle nasıl konuşacağımıza, kaç çocuk doğuracağımıza karışır. Yediğimize karışır, nereye gideceğimize karışır. Bu da kaderinizdir denilerek susturulursunuz. Susmadığınızda ölümü hak edersiniz. Yokluğun, yoksulluğun, işsizliğin ve açlığın sorumlusu olursunuz. Her nedenle olursa olsun kadına şiddet hak görülür. Artık bir kişi daha eksilmek, sessiz kalmak ve sabretmek istemiyoruz.

Evet 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddeti Önleme ve Mücadele Günü. Bu gün, tüm dünyada kadınlar olarak birlikte haykırıyor, geleceğimize ve haklarımıza sahip çıkacağımızı ifade ediyoruz. Korkmuyoruz, susmuyoruz. Asla susan taraf olmayacağız. Öfkemizi örgütlü güce dönüştürerek kazanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Hasibe Beyaz / Çorum

‘MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ’

Günümüz Türkiye’sinde kadının yeri ikinci sınıf. Kadının payına düşen şiddet, taciz, tecavüz, istismar oluyor.

Fabrikalarda, evlerde, atölyelerde, sokaklarda kadının olduğu her yerde bize reva görülen bu kafa yapılarına ve düşüncelerine hiçbir zaman geçit vermeyeceğiz. Zor günlerden geçtiğimiz pandemi koşullarında bile…

İşsizlik ve ucuz işgücü sömürüsü kadınların var olan yükünü iki katına çıkardı. Pandemi koşulları bahane edilerek işten atılan, eğitimini düzgün alamayan çocuklarımızın sıkıntısına bir de şiddet ve ölümler ekleniyor. “Evde kal” derken yokluğun, yoksulluğun, işsizliğin baş göstermesi aile içi şiddeti de daha da artırır hale getirdi. Gün geçmiyor ki cinayet haberi duymayalım.

Evet 25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddete Karşı Mücadele Günü.

Artık bir kişi daha eksilmek istemiyoruz. 25 Kasım’da tüm dünya kadınları olarak hep birlikte sesimizi yükseltiyor geleceğimize sahip çıkacağımızı ifade ediyoruz .

Susmuyor Korkmuyoruz.

“Gücümüz Birliğimizdir” diyor mücadeleye çağırıyoruz.

Mehtap Gökmen / Çorum

İlgili haberler
İl il 25 Kasım eylemleri | Şiddete karşı sözümüzü...

Ülkenin dört bir yanında kadınlar olarak bir araya geliyoruz; Şiddete, tacize, tecavüze, baskılara,...

Ankara Kadın Platformundan 25 Kasım çağrısı...

Ankara Kadın Platformu, 25 Kasım Kasına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü’nde yapılac...

Kuşadası Kadın Platformu'ndan 25 Kasım etkinliği

Kuşadası Kadın Platformu 25 Kasım 14.00'de resim sergisi ve mini konser ile birlikte bir basın açıkl...