Emekliye de barınacağı ev yok…
Eşi ve kendisi emekli olan Birgül Kaya yazdı: Evimiz yok, kirada oturuyoruz. Yaklaşık 2 aydır kiralık ev arıyoruz. Ama maalesef bütçemize uygun bir ev bulamıyoruz…

Merhaba kardeşler,

Ben emekli bir kadınım. Eşim de emekli. İzmir Çiğli'de yaşıyoruz. Evimiz yok, kirada oturuyoruz. Yaklaşık 2 aydır kiralık ev arıyoruz. Ama maalesef bütçemize uygun bir ev bulamadık. Doğalgaz lüksmüş gibi, doğalgazlı 2+1 daireler en az 2 bin, 2 bin 500 Lira. O kadar parayı kiraya verirsek, üzerine faturaları eklersek, biz neyle geçinip, ne yiyip, ne içeceğiz?

Türk-İş'in araştırmasına göre Eylül 2021 ayı itibariyle 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 3 bin 049, yoksulluk sınırı 9 bin 931,59 Lira' dır. Dolar 9 Lira'yı geçti. TÜİK verilerine göre Eylül 2021 fiyat artışı bir önceki yıla göre yüzde 19,58 gerçekleşti. Emekli maaşları ise büyük oranda açlık sınırının altında kaldı. Ben 25 yıl bu ülkenin ekonomisine katkıda bulundum. Şimdi açlıkla yüz yüzeyim.

Biz emeklilerin durumu böyle de işçilerin, köylülerin, küçük esnafın, kamu emekçilerinin durumu farklı mı? Asgari ücret açlık sınırının altında. 3,5 asgari ücret ancak yoksulluk sınırı ediyor. Yeni zamlar kapıda.

Kardeşler, emekliler, işçiler, işsizler ve tüm emekçiler olarak sorunlarımız aynı; işsizlik, yoksulluk, sefalet ve açlık. Hepimizin talepleri aynı. İşe, aşa, ekmeğe ve özgürlüğe ihtiyacımız var. Taleplerimizi elde edebilmemiz için, insanca yaşamak için bir araya gelmemiz gerekiyor. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Birlik olmamız gerekiyor. Ancak birlik olup, sesimizi yükseltirsek taleplerimizi elde edebiliriz: Zamlar geri alınsın. Ücret ve maaşlara ek zam istiyoruz!

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
6 aydır işsiz Mevhibe: 58 yaşında emeklilik diyorl...

6 aydır işsiz olan Mevhibe Akdeniz işsiz kaldığı süreci, yaşam koşullarını, iş ararken karşı karşıya...

Engelli bebeğiyle emeklilikte yaşa takılan kadınla...

Okurumuzun prim gün sayısı tamam ama yaşı yetmiyor. Okurumuz yüzde 99 engelli bebeğiyle emeklilikte...

Emeklilik kalbimizde bir yaradır!

Ankara’dan Filiz ve Serpil, Adana’dan Şenay, Aydan ve Ayşe’nin anlattıkları, kadınlar için emeklilik...