'En azından doktora gidebilmek, sağlıklı beslenebilmek istiyoruz'
Çocukluğundan beri yoksulluğun, şiddetin en ağır yüzünü yaşamış Cennet, çocuklarıyla daha iyi bir hayat yaşamak istediğini anlatıyor; asgari ücretin en az 5 bin lira olması gerektiğini söylüyor.

Isparta’nın Yukarıdinek köyünde doğdum, 49 yaşındayım. 5 kardeşiz. Babam annemin üstüne evlendi. Bize bakmadı hiç. Yeni eşinden de 3 çocuğu oldu. Biz kendimiz halı dokumayla, yevmiye pancara, pamuğa giderek büyüdük. Yabanlarda yatılı kalıyorduk çadırlarda. İlkokulda okuldan çıkar çıkmaz çalışmaya gidiyorduk. Çalıştığımız paraları babam abimin düğününü yapmak için alıyordu. Kendimize harcayamıyorduk. Oyuncaktır, giysidir almayı bırak pazardan yiyecek aldırmazdı babaannem. Bizim, domates, salatalıkta bile gözümüz kalırdı. Naylon ayakkabı giyerdik, yırtılınca dikip tekrar giyerdik.

15 yaşımda bu sıkıntılardan kurtulmak için komşumun oğluyla kaçarak evlendim. Tabi orada daha büyük sıkıntılar yaşayacağımı bilmiyordum. Eşimden, kaynanamdan dayak yedim. 16 yaşında anne oldum ilk, 2 çocuğum var. Eşim Rusya’ya gitti çalışmaya, orada evlendi. Ben çocuklarla kaldım. Çocuklar 10-12 yaşına gelince geri döndü. Oradaki eşinden çocuğu olmuş. Ayrıldık tabi. Yokluktan, yoksulluktan ailem babasına verdirdi çocuklarımı, 9 yıl göremedim.

Sonra yeniden evlendim. Çocuklar 19-20 yaşında bizim yanımıza geldiler. Askere gidip geldiler. Şimdiki eşim ilgilendi. Harçlıklarını gönderdi. Yaşadığım sıkıntıları şimdiki eşim unutturdu. En azından düzenli bir hayatım var, bana sevgiyle yaklaşan bir eşim var. Haftada bir pazara çıkabiliyordum. Tabi şimdi hayat şartları çok zorlaştı. Pazara iki, üç haftada bir gidebiliyoruz artık.

Çocuklar Rusya’da okuduğu için diplomaları burada geçerli olmadı. Çok zor iş buldular. Biri Türkiye’de geçinemediği için Özbekistan’a çalışmaya gitti. Diğeri burada kirada oturuyor.  Çocuklara destek olmaya çalışıyoruz biz de. Biz dört dörtlük bir hayat istemiyoruz ama azından doktora gidebilmek, sağlıklı beslenebilmek istiyoruz. Doktora gitmen gerekiyor randevu alamıyorsun. Özele gitsen bir sürü para. Torunumun ayağı rahatsız. Özel ayakkabı almamız gerekiyor, her ay bin lira. Her şeyden vergi alıyorlar, sağlığın ücretsiz olması gerekiyor. Çocukların da durumu iyi değil, yetiştiremiyoruz.

Asgari ücretle geçinmek çok zor. En az 5 bin olması gerekiyor. Her şeye her gün zam geliyor maaşlara gelmiyor. Sesimizi duysunlar. Çocuklarımızla güzel bir dünyada yaşamak istiyoruz.

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
‘Helal olsun diyemeyecek kadar çok hak ihlal ettin...

Mamaklı esnaf kadınlar Erdoğan’ın ‘Hakkınızı helal edin’ sözüne çok öfkeli. Borç batağı ve geçim der...

Hoş geldin Menekşe!

Menekşe… 12 yaşında evlendirilmiş, altı çocuğuyla yıllarca şiddet sarmalının içinden bir çıkış aramı...

‘Kölelik’ mevsimlik, geçinememek yıllar boyu

Muğlalı kadınlar kışın işsizlik, yazın düşük ücret ve ağır çalışma koşullarıyla yüz yüze. Kadınlar n...