Engelli değil, engellenen kadınız
‘Ben engelli değil engellenenim. Bunu en çok iş hayatında görüyorum. Yaşıtım kadınlardan tek farkım akülü arabam ve yorgun düşen bedenim. Ama bunlar çalışma gibi doğal haklardan beni mahrum etmemeli.’

Öncelikle bu yazıyı okuyan herkese merhaba...

Benim genetik bir problemim var, çoğu insanın gözünde engelli olarak görünsem de ben bunu kabul etmiyorum. Bana göre ben engelli değilim, dünya engelli. Gerek Ekmek ve Gül gerek Emek Partisi içindeki herkesin bana karşı tutumları sayesinde bu olguyu daha rahat yerle bir ediyorum. Bana farklı davrananların aksine, normal davrandıkları için verdikleri değeri sonuna kadar hissediyorum, bunun için çok mutluyum.

10 Mart günü düzenlene kadınlar günü etkinliğinde de bunu gördüm. Gördüğüm değerlerden biri de şuydu; oradaki herkes birbiriyle eşit, birbirine saygılı ve güzel günlere karşı kenetlenmiş vaziyetteydi, dünyanın karanlığa doğru ilerleyen zihniyetine karşı birer ışık olup etrafını aydınlatmaları ve bu ışığı ulaşabildikleri kadar çok insana yaymaları çok kıymetli. Işıklarıyla karanlığa meydan okumalarını etkinlikte gördüm, geleceğe yönelik umudum fazlasıyla arttı.

Emeğe son derece değer veren bir insan olarak 1 Mayıs hakkında yazmak istiyorum. Özellikle çocuk işçiliğin bu kadar fazla olduğu bu çağda, çok zor koşullarda çalışıyor ve sömürüye maruz kalıyorlar. Halbuki çocuklar sadece çocuktur, onların arasında dil, din, ırk, mezhep ayrımı bile yoktur, onları sömürmek yerine yaşatmalıyız.

Benim için önemli olan bir konuya daha değinmek istiyorum, başta da söylediğim gibi ben engelli değil, engellenenim. Bunu en çok çalışma hayatında görüyorum, zira her yerde özgürce yaşayabilecekken önüme sizler için sorun bile olmayan kaldırımlar, merdivenler çıkıyor, yapabileceğim çoğu şeyin önüne geçiyorlar. Halbuki ben 20 yaşında genç bir kadınım. Toplumda gördüğünüz yaşıtım kadınlardan tek ve en büyük farkım akülü arabam ve çok yüklenince yorgun düşen bedenim. Lakin bunlar okuma ve çalışma gibi doğal haklardan beni mahrum edemez; etmemesi gerekir, behemehal benim de bu toplumda yerim olması gerekmez mi?

Biz engellenenlerin emeğini, gücünü çarçur eden insanlara oranla çok daha kıymetlidir, sizin yapabildiğiniz birçok şeyi biz oldukça zorlanarak yapabildiğimiz için dünyaya daha çok emek veriyoruz. Benim geçemediğim badireyi atlatan, engellenmeyen kadınların çalışma koşulları diğer insanlara oranla daha ağır olduğu, normal insanlarla aynı çalışma koşullarına sahip olmadıkları için fazlasıyla zorlanırlarken bir de bunun üzerine hem kadın, hem de engelli oldukları için çok düşük ücrete tabi tutuluyor.

Bilen bilir; kadınlar iş hayatında ayrımcılığa uğruyor. Hem daha ağır çalışma koşulları hem de daha düşük ücret almaları ne kadar adaletlidir?

1 Mayıs işçinin, emekçinin bayramı; çalışma koşullarının haksızlığı konusunda bir dünya yazı yazılabilir. Her işçinin eşit koşullara sahip olduğu, zarara uğramadan, iş cinayetlerinin olmadığı, çocukların işçi olmaktan ziyade mutlu birer çocuk olarak yaşadığı, özgür yarınlar dileklerimle...

Bütün işçiler, toplumda her ne kadar belli olmuyor olsa da bu dünyaya hayat veren bizzat sizin alın terinizdir. Tüm emekçilere selam olsun, sağlıcakla kalın...

KADIN
Rüzgarın sesini duyuyor musun? Kuşları gökyüzünü özgürlüğe selam ederken
Görüyor musun?
Her yeni günde,
Gökyüzüne, umuda haykıranlar,
Özgürlüğün ayak sesidir kadınlar!
Ben de karanlığa meydan okuyan kadınların bir parçasıyım,
Biz de karanlığa meydan okumak
Ruhumuz da, doğamız da var.
Bu bize ana rahmine düştüğümüz gece nakşedilir.
İçinde dünyayı taşıyan en güzel canlı,
Kadın dünyadır!
Görmesini bilene en güzel sevda,
Her şeyden önce umuttur.
Kadın “Yapabilirim”dir.
Kadın vazgeçmeyendir.
Kadın tepeden tırnağa mücadele
Kadın hepsinden öte DEVRİMDİR !
Kadın yüreğinde alabildiğine sevgi ,
Merhamet , coşku gitmek bilmeyen umut taşır.
Ben biliyorum ,
Size diyeceklerime kulak verin ,
Yüzyıllar boyu
Süregelen gerçeği görün, anlayın diye haykırıyorum!
Toprak kadındır!
Zira ayrım yoktur kadının lügatında
Aynı özenle
Yalın sunar verimini.
Her koşulda bahar olmaktan vazgeçmez kadın...
Her tohumda var olur kadın,
Her yağmurda yeniden doğandır kadın !
Kadın çiçek değildir;
Kadın yaşamdı ,
Kadın topraktır,
Kadın yağmurdur,
Kadın vadi,
Kadın bilgidir velhasıl!
Ve kadın,
Her daim umuda,
Karanlığa,
Bıkmadan usanmadan her yeni güne özveriyle doğan güneştir!
Kadın candır,
Kadın toplumun yarısı,
Ve toplumun can damarıdır!
Bu karanlık çağda,
Ölüme inat her yerde
Ve her şeyde var olandır kadın!
Karanlıklara sıkışmış dünyayı,
Aydınlığa taşıyan
Dünyaya emek veren kadınlara
Selam olsun !

İlgili haberler
Engelli olduğunuz için burada kurs göremezsiniz!

Alibeyköy İSMEK’te kursa giden ortopedik engeli olan Melek tuvalete rahat girebilmek için kurs yönet...

GÜNÜN DİKKATİ: Engelli Kadına Yönelik Ayrımcılık

Engelli Kadın Derneği, engelli kadınların, hem engelli hem de kadın olmaktan kaynaklanan çoklu ayrım...

Ne çocuklarımız engelli ne de bize engeller

Bugün Uluslararası Engelliler Günü. Peki engellilerin yaşadığı zorlukların farkında mıyız? Özgür Gül...