Eşim de ben de işsiz kaldık, bir ayı zorlukla geçirdik
3 haftadır evdeyim. Son çalıştığım dönemin maaşını da alamadım. Elektrik ve su faturalarının da yüksek gelmesi bizi iyice zorladı. Yardıma başvurdum.

Yıllardır birçok işte çalıştım. Emeklilikte yaşa takıldım, anlayacağınız EYT’liyim. Emekli olamadığımdan dolayı çeşitli işlerde çalışıyorum daha doğrusu çalışıyordum. Evli ve bir çocuk annesiyim, oğlum 7. sınıfa gidiyor. Çalışmadığımız zamanlarda mümkün olduğunca evde eşimle ve oğlumla vakit geçirmeye çalışıyorum. Hele de bu koronavirüs salgını günlerinde televizyon izleyerek, kitap okuyarak, yemek ve temizlik yaparak, el işi ile uğraşarak vakit geçirmeye çalışıyorum.Oğlum da EBA’ya ve öğretmenlerinin verdiği ödevlere çalışıyor.

Maddi durumumuza gelince, eşim özel sektörde, telefon üzerine çalışıyor; salgından dolayı bir aydır işsiz. Bense bir dernekte bin 200 liraya sigortasız olarak çalışıyordum. 3 haftadır evdeyim. Son çalıştığım dönemin maaşını da alamadım. Elektrik ve su faturalarının da yüksek gelmesi bizi iyice zorladı. Çağlayan Mahallesi Muhtarlığına, Mamak Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidip bin lira ve gıda yardımı için başvurdum.

Gıda konusunda şu an yetecek kadar idare etmeye çalışıyoruz. Yazın yaptığımız konserveleri, kuru bakliyatları, buzluktaki yiyecekleri tüketmeye çalışıyoruz. Fakat onunla da nereye kadar idare ederiz bilmiyorum. Salgınının ne zaman biteceğini bilmediğimizden, şu ana kadar yardım da almadığımızdan, market ve gıda alışverişlerinin iki katına çıkmasından dolayı parasızlıktan psikolojimizin bozulmasından korkuyoruz. Düzenli bir gelirimiz olmadığından dolayı sağolsun eşimin ailesi ve benim ailemin desteği ile şu bir ayı idare etmeye çalıştık ama zorlukla geçirdik.

Oğlum EBA’daki programları dikkatli bir şekilde izliyor fakat o da verimli değil. Ders saatleri yeterli değil, internet üzerinden EBA’ya girmek ayrıca bir sıkıntı. Öğretmenlerimizin WhatsApp grupları, Facebook üzerinden göndermiş oldukları dersler, test soruları ve videolar daha iyi oluyor. Uzaktan eğitimde kendi öğretmenlerimizin video konferans şeklinde ders vermeleri, öğrencilerin soru sorabilecek şekilde olmasının daha faydalı olabileceğine inanıyorum. Devletin vermiş olduğu uzaktan eğitimden ise hiç memnun değiliz. İnternet üzerinden EBA’ya girilmesi zor, derslerin rahat bir şekilde anlatılamaması da cabası.

Psikolojimiz şimdilik fena değil. Ama zamanla maddi yönden ve sağlık yönünden bozulacağını düşünüp üzülüyorum, maddi ve manevi yönden ruhsal çöküntü içerisine girmekten korkuyoruz. Ayrıca en ufak bir baş ağrısı ya da hastalık belirtisinde korona olacağız diye de tedirginiz...

İlgili haberler
Korona günlerinde kız kardeşe uzanan dayanışma eli

Zaten sosyal yardımlarla ayakta duran kadınlar, şimdi daha büyük bir yoksullukla karşı karşıya. İşte...

Geçimini plastik atık toplayarak sağlıyor, devlett...

Maltepe’de tek göz bir evde yaşayan engelli Gönül Aydoğan, salgın sürecinde plastik atık toplamaya ç...

Suriyeli mülteci Adile: Koronavirüs öldürmezse açl...

Suriyeli mülteci Adile, koronavirüs tehlikesinden sonra koşulların kendileri için daha da zorlaştığı...