Eski Özak işçisi yazdı: Yoğun çalışma ve mesailer sonrası bel fıtığı, varis oluştu
Eski Özak Tekstil işçisi Merve Dizgin, yoğun ve aralıksız mesaileri, kod 50 ile işten çıkarılmasını ve asla sonlanmayan dava sürecini yazdı.

24 yaşındayım. 18 yaşında liseden mezun olur olmaz Özak Tekstil'de çalışmaya başladım. 5 yıla yakın çalıştım. Kısaca çalışma sürecini anlatayım:
Haftanın 6 günü aralıksız her gün çalışıp, mesailere aralıksız kaldım (resmi tatiller ve dini günler de dahil). Hiçbir sağlık sorunum yokken yoğun çalışma ve aralıksız mesailer sonucu bel fıtığı, varis oluşmaya başladı. Tüm bunlara rağmen çalışma hayatına devam ettim. Rahatsızlığımı dile getirmeme rağmen zorunlu mesailere kalmaya devam ettim. Bu arada mesai demişken, 2-3 saatlik uzama değil 7-8 saatlik mesailere hatta yeri gelince ki çoğu kez sabahlara kadar kalıp, sonra eve gönderilip dinlenme sonrası tekrar işe gelip yine yeni güne başlar gibi aynı adet ve performans bizden istenildi.

Tüm bunların yanında sözlü, psikolojik şiddet, hakaret her zaman devam etti. 5 yıla yakın emeğin sonucunda bir pazar günü işe gelmemiz istendi, rahatsızlığımdan dolayı gidemedim ve pazartesi günü fabrika müdürü tarafından hiçbir suçum yokken Kod 50 ile işten çıkarıldım. Nisan 2021 yılında hukuk mücadelesi başlatıp dava açtım ama hâlâ çözüm bulmuş değil. Dosyam sürekli Gaziantep - Şanlıurfa arası gidip geliyor. 5 yıllık emeğimin çöpe atılıp gözardı edildi. Bundan dolayı bu kişilerden şikayetçi ve davacıyım, adaletin yerini bulacağı gün bekliyorum.

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Özak Tekstil direnişinde 8. gün | Gözaltına alınan...

Özak Tekstil işçilerinin mücadelesi 8'inci gününde sürerken fabrikaya giden yolu kapatan jandarma, B...

Ülkenin dört bir yanından Özak Tekstil işçileriyle...

Sağlık işçilerinden metal işçilerine, mahallelerden semtlere kadınlar, direnişte olan Özak Tekstil i...

Özak’ta işten atılan kadın işçi yazdı: Futbolcuydu...

Özak Tekstil’de işten atılan ve arkadaşları ile birlikte direnişe geçen Seher Gülel daha önce futbol...