Haklarımız ve hayatlarımız için 1 Mayıs’a
‘Savaşa, şiddete, baskıya, sömürüye, mobbinge, hükümetin bize dayattıklarına karşı, en çok da birbirimizden destek alarak bu günleri atlatacağız.’

1 Mayıs’a sayılı günler kala ilk defa 1 Mayıs’ı Kovid-19 virüsünden kaynaklıalanlara çıkmadan kutlamak zorunda kalıyoruz. 1 Mayıs’ta çalışmak zorunda kalan, 1 Mayıs’ı iş yerlerinden kutlayacak olan yüzlerce kadın da var.  

Salgın başladığından bu yana kadınların bu süreçte şiddetin artacağına dair gözlemleri ve alınması gereken önlemler için yaptığı çağrılar görmezden gelinirken bu zamana kadar 69 kadın kadın cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Giderek derinleşen bir ekonomik krizle karşı karşıyayız aynı zamanda. Salgınla birlikte geçim derdiyle de baş etmeye çalışarak karşılıyoruz 1Mayıs’ı. Evdeki tencereler boş kalıyor, ücretsiz izne çıkarılarak yokluğa mahkum ediliyoruz. Gelecek kaygısı yaşıyoruz hepimiz.

Önceki senelerden tecrübelerimiz de az değil tabii, her ne kadar evimizde kalmış olsak da balkonlarımızda, fabrikalarımızda, bulunduğumuz her alanda sesimizi daha gür çıkartacağız, coşkuyla karşılayacağız 1 Mayıs’ı.

Savaşa, şiddete, baskıya, sömürüye, mobbinge, hükümetin bize dayattıklarına karşı, en çok da birbirimizden destek alarak bu günleri atlatacağız. Her nerede olursak olalım, birlik olduğumuz zaman tüm bu sorunları aşacağız. Haklarımız ve hayatlarımız için mücadele etmeye... Yaşasın 1 Mayıs.


İlgili haberler
‘Kadınlar olarak bulunduğumuz her yeri 1 Mayıs ala...

Salgın koşullarında evde, işyerinde 1 Mayıs’a hazırlanan işçi ve emekçi kadınların durumunu konuştuğ...

Biz her nerede isek 1 Mayıs orada

Fiziki mesafe gereği meydanlarda olamasak da, iş yerlerimizden, evlerimizden, balkonlarımızdan, sosy...

Bulunduğumuz her yeri 1 Mayıs alanına çevirelim

New York tekstil işçilerinin grevinden bugüne kadın işçi hareketinin tarihsel deneyimlerine bakarak...