Hayatımızı yiyen sandviç
Yetiştirilmesi gereken sandviç siparişleri için bizi yarış atı gibi koşturuyorlar. Siparişleri yetiştirmediğimizde zorunlu mesai...

Ben 1 yıldan fazladır Unabella fabrikasında çalışıyorum. 20 yaşındayım. İşe başlamadan önce iş görüşmesi yaparken aklımın alamayacağı kadar vaatlerde bulundular. Yılda 4 ikramiye, asgari ücretin üstünde ücret alacağımı, yol yemek ücretinin ayrı verileceğini söylediler. Günde 8 saat çalışacağımı, fazla mesai yaptığımızda da ek olarak ücret alacağımı söylediler. Gerçeklik çok öyle değil. Bir kere günde 12 saat çalışma neredeyse kural haline gelmiş. Girişte ücretiniz neyse odur. Yol ücreti var sadece. İkramiyeler ödeniyor mu ödenmiyor mu belli değil. Vergi dilimlerinin olduğu aylarda ücretlerimiz asgari ücretin altına düşüyor. Görülmemiş bir mobbing uygulanıyor. Her an azar işitirsin. En fazla mola süresi 15 dakikadır. Yetiştirilmesi gereken sandviç siparişleri için bizi yarış atı gibi koşturuyorlar. Siparişleri yetiştirmediğimizde zorunlu mesai... İşçi arkadaşlarla rekabet etmemize sebep olan kışkırtma ve dedikodularla aşağılıyorlar. Bir yıldan ve 6 aydan fazla olmayan sürelerle işçileri çalıştırıp kıdem ve ihbar tazminatlarından kurtulmayı da bir yöntem olarak kullanıyorlar. Ağır çalışma koşullarına itiraz eden kim varsa bugüne kadar hepsini işten attılar. İşçilerin arasında yapılan ayrım ve kayırmacılık işçileri birbirine düşman ediyor. Bu da bizim psikolojimizin bozulmasına sebep oluyor. Antidepresan kullanmayan kadın işçi neredeyse yok.

Temmuz ayında bize zam yapılacak mı? Evimin kirası 10 bin liraydı, 20 bin lira olacak. Ev sahibi temmuzda zam yapacak diyen 3-4 işçi arkadaşımız işten çıkarıldı. Biz de çalışmak zorunda olduğumuz için çalışıyoruz. İnanın köleyi bile bu kadar günde 12 saat çalıştırmazlar. Yorgun ve bitkin bir halde evimize gidiyor, biraz uyuyup tekrar sabah işe geliyoruz. 8 saat çalışma haktır. Fazlası ve hafta sonu çalışma iki yevmiyeli ücretle olması gerekiyor.

Kavgalar olduğunda idari müdür ve amirler komedi izler gibi bize bakıp güldüler, eğlendiler. Bunun kadar onur kırıcı, aşağılık bir şey var mı?

OSB patronlarının yüzde 70'i bunu yapıyor. Tazminat gaspı için 6 ay çalıştır, onu at yenisini işe al, boş vaatlerle işçiyi işçiye düşman et, kavga ettir. Her geçen gün tüm gerçeği görüyoruz. Ona göre biz de birleşip konuşuyoruz. İşçilerin hayaliyle, onuruyla kimse oynayamaz. 150 işçinin tamamı birleşip, sesimizi çıkarmazsak, 8 saat ücret uygulamasının uygulanması için mücadele etmezsek kölece çalışmaya devam ederiz. Nasıl olsa iş buldum ne olursa olsun demememiz gerekiyor.

Fotoğraf: Canva Pro Kolaj