İşçi kadının fendi
Aslında o da istiyormuş hakkını aramayı, fakat beni kıskanıyormuş. Ben ona göre girişken olduğum için ‘Benim önüme geçersen zoruma gider. Sonuçta ben erkeğim kaldıramam bunları...’ dedi.

Bazen düşünüyorum kadınların dertleri ne zaman bitecek, diye. Hayatında her şey yolunda giderken bir bakıyorsun her şey bozulmuş. Yeniden yoluna koymaya çalışıyorsun, bu defa da nerden bozulacak diye tedirgin oluyorsun. Birinci evliliğim şiddet yüzünden bitti. Bir yıl süren bu evlilikte hep şiddet gören taraf oldum. Çok şanslıyım ki çocuğum olmadı. Eski eşim çalışmayı sevmiyordu, ben de çalış diyordum, bu yüzden bana şiddet uyguluyordu. Ondan ayrıldıktan sonra kendimi toparladım, bir fabrikada çalışmaya başladım.
Üç yıl çalıştıktan sonra fabrikada bir işçiyle aramızda duygusal bir ilişki gelişti. O da daha önce evlenip boşanmıştı. Fabrikada dedikodu aldı başını yürüdü. Baktım bütün işçiler bana farklı gözle bakmaya başladı. En sevilen işçiyken bir sevgilim olduğu için bir anda kötü kadın oldum. Bu adamla evlenirsem itibarımı geri kazanırım, diye düşündüm. O da zaten beni seviyordu, evlendik.

SENDİKALAŞMA İSTEĞİYLE BAŞLAYAN ŞİDDET
Uzun süre her şey yolunda gitti. İkimiz de aynı fabrikada çalışmaya devam ettik. Sonra aldığımız ücret yetmemeye başladı. Fazla mesailer olunca ancak ay sonunu getiriyorduk. Mesailer bitince bizim de sorunlarımız başladı. Vardiyalarımız değişti. Fabrikada sorunlar giderek arttı, çalıştığımız halde para yetmiyordu. Her gün yeni bir baskı uygulamaya başladılar. İşçiler de sendikalaşmaya karar verdi. Benle eşimi ikna etmek için bir arkadaşımızı yanımıza gönderdiler. Eşim köpürdü “Biz üye olmayız” diye kestirip attı. Ben o an sesimi çıkarmadım. Eve gidince “Benim adıma neden konuşuyorsun? Ben belki istiyorum” dedim. Bunu söylemem ile birlikte yanağımda patlayan tokat sesiyle irkildim. Kavga dövüş derken eşim “Git tazminatını al, çık işten. Eski işçisin, senin tazminatını verirler. Sonrasında bir yere üye olunacaksa ben olurum” dedi. Bunun tartışması tam 15 gün sürdü aramızda.
Ben ilk eşimden şiddet yüzünden ayrıldım. Bu işi buldum, kendi paramı kazanıyorum. Şimdi başıma yine aynı şey geldi. Bir de şiddet yetmezmiş gibi, işi bırak diyor. Konuşmaya çalışıyorum. Boşanırım dediğimde “Sen bilirsin. Senin adın kötüye çıkar, nasıl olsa ben erkeğim. Bak ikinci kocayı da boşadı diyecekler” diye sürekli başıma kakıyor. Artık evde huzur diye bir şey kalmadı.


Ford’un İngiltere’deki Dagenham fabrikasında eşit ücret talebi için mücadele eden kadınları anlatan 'Kadının Fendi' filminden bir kare

‘YA BENİM ÖNÜME GEÇERSEN...’
Onunla aynı vardiyaya gelmemek için ustamdan rica ettim. Neredeyse 8 hafta aynı vardiyada denk gelmedik. Benim niyetim biraz zaman kazanmak sakinleştiğinde konuşmaktı. Fakat bir gece işe gitmeyip beni beklemiş. Eve geldiğimde tam karşımdaydı, çok hazırlıksız yakalanmıştım. Panikle dışarı kaçmaya çalışırken saçlarımdan yakaladı. Bağırdım, ağzımı sıktı. Ben korkumdan öylece durdum. Canavara dönen eşim bir anda sakinleşti, durdu ve anlatmaya başladı. Aslında o da istiyormuş hakkını aramayı, fakat beni kıskanıyormuş. Ben ona göre girişken olduğum için “Benim önüme geçersen zoruma gider. Sonuçta ben erkeğim kaldıramam bunları. Eğer sendikaya sadece üye olup kimseye karışmazsan, hemen yarın gidip üye olalım. Yok kafanın dikine gidersen, öne geçer, beni ezersen, senin çıkışını ben isteyeceğim fabrikadan” dedi. Bir orta yol bulduk sendikaya üye olduk. Ama fabrikada sürekli gözü üzerimde, nereye adım atsam orada bitiyor. Ben iyice daraldım.

KARARLI DURMAK SONUÇ VERDİ
İşçiler benden de bir şeyler yapmamı bekliyordu. En azından kendi bölümümde bir çalışma yürütmemi istediler. Ben de işin başını çeken bir arkadaşa bu sorunları anlattım. “Daha fazla işin içine girersem ya işten çıkartacak ya da boşanacağız” dedim. Arkadaşlarım benim arkamda durdular. Sanki ben işin içinde yokmuşum gibi lanse ettiler. O arada ben 20 işçiyi sendikaya üye yaptım. Eşim durumu öğrendiğinde, kendi bölümümde işçilere sendikayla ilgili bilgi vermek için bir konuşma yapıyordum. Delirdi, sinirden elini duvarlara vurdu, kemiği çatladı. Sonra yavaş yavaş alıştı bu duruma. Artık benimle birlikte hareket ediyor, yalnız bırakmıyor. Bazen çok tedirgin olsam da biliyorum ki kararlı durmam sonuç verdi. O da kendi arkadaşlarını sendikaya üye yaptı.

İlgili haberler
GÜNÜN FİLMİ: Kadının Fendi

Her biri biz olan, Rita’nın, Connie’nin; Sandra’nın hikayesi... Mücadele edip kazandıkları ile bugün...

Kadınlar, arabalar, ensest

Bir hakimin, kadını ve arabayı bir satış sözleşmesinin çerçevesinde tanımlaması ile bir kadının kızı...

Bu yasalar kimin ihtiyacı?

Yasaların oluşturduğu düzen her zaman toplumsal ihtiyaçla şekillenmez. Kimi zaman bu ihtiyaç, toplum...