İzmir Aliağa'da 'çocuklara bir öğün ücretsiz yemek' talebi nasıl büyüyor?
İzmir Aliağa'da okullarda her çocuğa bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesi için Ekim ayından beri imza toplayan kadınlar imza standından izlenimlerini yazdılar.

Aliağalı kadınlar olarak Ekmek ve Gül'ün çağrısı ile başlayan "Okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek verilsin" kampanyasını bizler de kendi mahallelerimizde, çocuklarımızın gittiği okullarda yürütmeye başladık.

Ekim ayından bu yana bulunduğumuz her alanda yaygın bir şekilde imza topladık. Okullarda yan yana geldiğimiz kadınlar bu kampanyanın kendileri için ne kadar önemli olduğunu dile getirerek sahiplendi.

Meclis bütçe görüşmelerinde okullarda bir öğün ücretsiz yemek için bütçeden pay ayrılması talebimizin reddedilmesi dahi kampanyayı devam ettirme çabamıza engel olmadı. Bizler de topladığımız imzaları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne iletme kararı aldık.

Bu hafta Aliağa'nın merkezi pazar yerlerinde kurduğumuz stantlarda imza toplamaya devam ettik.

'BESLENME ÇANTASININ İÇİ NASIL DOLUYOR BİLEN YOK'

Çarşamba pazarındaki stantımızda imza veren kadınların kimisi çekinerek "Bizim çocuğun okuluna da verirler mi?" derken kimi kadınlar ise "Bu bir hak ama kim verecek?" sorusunu sordu.

Daha önce ilçemizde yürüttüğümüz farklı kampanyaların yanında bizlerin de dikkatini çeken bir gerçek vardı ki talebimiz tüm veliler için ama en çok da her gün o beslenme çantasını hazırlayan kadınlar için gerçek bir talep.

Cumartesi pazarında kadınlar, imza masasına geldiklerinde "Çocuğu olmayan ne çektiğimizi bilemez, beslenme çantasını almak kolay ama içi nasıl doluyor bilen yok" diyerek imza attılar.

Şimdi bu ayın sonuna kadar toplamış olduğumuz imzaları ilçe milli eğitim müdüründen görüşme talep ederek teslim edeceğiz ve her çocuk ücretsiz bir öğün sağlıklı yemeğe ulaşana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

Fotoğraflar: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Kur korumalı mevduata ayrılan bütçenin yarısı çocu...

Meclis'te Hazine ve Maliye Bakanlığının bütçesi görüşülürken okullarda çocuklara bir öğün ücretsiz v...

‘Annem akşamdan kalan makarnayı koyuyor beslenmeme...

‘Anne biliyor musun, bugün okulda hangi güzel yemeği yedim?’ diye çocukların eve mutlu döndükleri, o...

Çanakkale’de bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek t...

Ekmek ve Gül Grubu olarak okullarda her çocuğa ücretsiz yemek sağlanması için çalışma başlattık. Baş...