Kadın öğrenciler: Eğitim hakkımız, burs ihtiyacımız!
Aydın Üniversitesi’nden kadın öğrenciler, “Eğitim Hakkımız, Burs İhtiyacımız” kampanyasının kendileri için neden önemli olduğunu anlattı.

Ekonomik krizin derinleşmesi ile birlikte herkes gibi biz öğrencilerde zor günler geçiriyoruz. Okul, yurt, yemek, kitap ve kırtasiye masrafları derken geçinemiyoruz. Bütün bu sorunları birkaç kadın arkadaşla beraber “Eğitim Hakkımız, Burs İhtiyacımız” kampanyası etrafında konuştuk.

Berfi Gıda Mühendisliği bölümünden, “Sürekli bu konu hepimizin kafasını meşgul ediyor, yani KYK’nın verdiği meblağ okul masraflarımı karşılamaya yetmiyor, ben en temel ihtiyaçlarım için bile çalışmak zorundayım. Çeşitli işlerde çalıştım fakat bütün bu sorunlarla beraber bir de kadın olmanın verdiği zorluklarla karşı karşıya kalıyorum. Çalıştığım tüm işlerde diğer erkeklere göre daha az maaş aldım. Bir yandan şu soruları da soruyorum kendime; mezun olunca sigortalı işe girebilecek miyim? Kredimin faizi ne kadar olacak? Ya ödeyemezsem?”
KYK bursunun ihtiyacı olan tüm öğrencilere karşılıksız verilmesi için yürütülen kampanyaya ilişkin Hukuk öğrencisi Ece ise de şunları söylüyor, “KYK borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin sayısı 5 milyona ulaştı. Öğrencilik hayatımızda bir sürü sorun yaşıyoruz ve mezun olunca bu sorunlar bitmiyor. Ben KYK kredi veya burs almıyorum, kredi alırsam zaten geri ödemek zorunda kalacağım için almamayı tercih ettim. Barınma, eğitim ve beslenme ihtiyaçlarımız ücretsiz karşılanmalı. Bu en temel hakkımız. Yurtta kalıyorum geçen seneye göre yemek fiyatları ikiye katlandı. Porsiyonlarımız da azaldı. Onun dışında kadınlara uygulanan ayrımcılık yüzünden yurt hayatı bizi zorluyor.

Mimarlık Fakültesi’nden bir arkadaş ise “Fakültemizde derslerimiz için aldığımız malzemelerin parası dudak uçurtuyor. Haftalık en az 70 lira harcama yapmak zorundayız. Bu da ayda 280 liraya denk geliyor. Bu sorunlar kendimiz için en ufak bir harcamayı imkansız kılıyor. Derslerde kullanılan malzeme ücretleri karşılanmalı ben de kampanyayı destekliyorum” diye ekliyor.

İlgili haberler
Varız, varolmaya devam edeceğiz

İktidarın, iktidarın politikalarıyla beslenen erkeklerin kadınları eve hapsetmesine, kadınları ikinc...

‘Ona göre iş bulacaksın!’

Genellikle kadın yurtlarının merkezden çok uzak, ıssız yerlerde yapılması; yurt yollarının ışıklandı...

Tesettürlü kadınlar tacize uğramaz mı?

Annemin verdiği tepki beni çok şaşırttı; ‘Kızım niye bağırmadın, kızım niye tokat atmadın, niye tepk...