Seçim 2023
‘Kendi içsel ritimlerimizde buluştuk’
Müzik bizlerin düzenleyicisi, duygusal yüreğimiz olarak yerini aldı. Tuzluçayır kadınları ile erbane çalışmamız bizleri alıp uzunca bir yolculuğa çıkardı.

Ortadoğu ve Mezopotamya’nın kadim sazlarından biri olan erbane /def yüzyıllar boyunca halkların kendisini ifade etmesinin aracı olan sazlardan biridir. Eski çağlarda ellerinde defleri ile resmedilen kadın figürler, Tanrıçalar, erbanenin daha çok kadınlar tarafından kullanılan bir enstrüman olduğunu göstermektedir. Bu enstrüman ile yüzyıllar boyunca büyücüler şamanlar, dervişler tarafından dini törenlerde zikir ve cem merasimleri gerçekleşmiştir. Erbane halkların cenaze, düğün, yas, savaş gibi ortak duygularını ifade etmek için başvurdukları kadim bir saz olarak yerini almıştır.

Yaklaşık olarak beş sene evvel Miraz grubundan Burcu Yankın ve Fırat Alkış’tan Erbane eğitimi almaya başladım ve böylece bu kadim saza dokunmuş ve erbanenin hikayesinin içerisine girmiş oldum.

Birtakım sosyal etkinliklerde sahne aldığımız ve hâlâ varlığını sürdürmekte olan müzik grubumuz sayesinde Tuzluçayır kadınları ile de tanışma olanağı buldum. Birlikte erbane çalışmayı teklif ettiklerinde çok heyecan duymuştum. İlk tanışma toplantımızda yirmi beş kadar kadın erbane dersi için gelmişti ve bu kadınlar heyecanımı ikiye katladı.

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneğinde erbane dersi almaya gelen kadınların yaş sıkalası farklılık göstermekte. 14 yaşından 60 yaşına kadar üniversite öğrencisi, emekli pek çok kadın var. Bu çeşitlilik bazen çalışmamızı zorlaştırmakta lakin çoğu kez katmış olduğu renklilik, çeşitlilik ile de motivasyonumuzu artırmakta.

Kadınlardan kimi uzun mesaisi olan iş koşullarında çalışmakta ve buna rağmen dersleri takip etmekte. Her hafta erbane çalışmamıza yeni yüzler gelmekte, yeni hikayeler eklenmektedir. Burada bir ortaklaşma, derin bir dayanışma var. Birçok alanda kendimiz olamadığımız günümüz koşullarında, kendimiz olabildiğimiz, birlikte kahkahalar atacağımız bir sığınak oldu burası. Sahip olduğumuz kültürü tanıma, yorumlama, nesilden nesle aktarma anlamında önemli bir yer kaplıyor Tuzluçayır kadınları ile erbane çalışmamız.

Yakın bir zamanda gerçekleşen Miraz Ankara konserine Tuzluçayır kadınları ile birlikte katıldık. Kadınların birçoğu Miraz grubunu biliyor ve yaptıkları müzikleri dinlemekteydiler. Aralarında Miraz grubunun müzikleri ile ilk kez tanışanlar da oldu. Konser sonrası hepimiz çokça keyifliydik. Kadınlardan bir kısmı birçok ezgininin sözlerini (Miraz çok dilli müzik yapan bir grup) anlamadığını, lakin çok derin duygular hissettiklerini ifade ettiler.

Müzik bizlerin düzenleyicisi, duygusal yüreğimiz olarak yerini aldı. Tuzluçayır kadınları ile erbane çalışmamız bizleri alıp uzunca bir yolculuğa çıkardı. Pusuya yatmış olan birliktelik duygularımız açığa çıktı. Kendi içsel ritimlerimizi vurmaya başladık. Biz kadınlar birlikte eğlenmeye, kahkalar atmaya, birlikte olmaya devam edeceğiz.

İlgili haberler
Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneğinden Ekmek v...

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği, Ekmek ve Gül ile dayanışma kahvaltısı düzenledi. Mahalleden...

Tuzluçayır kadınları 8 Mart’a hazırlanıyor

Tuzluçayır’da gelenekselleşen ve kadınların yoğun katılımıyla gerçekleşen basın açıklaması ve salon...

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği Döndü Şengü...

Mamak’ta öz kızlarını istismar ettiği için boşanmak istediği Şükrü Şengül tarafından öldürülen Döndü...