Kısa çalışmadan dolayı prim açığı oluştu
Muğla’dan bir kadın işçi pandemide yaşadığı zorlukları anlatıyor: Sadece 1 ay devletten gelen 1060 TL alabildim. 2021’den sonra işverenim gerekli başvuruları yapmadığı için 1060 TL geri istendi.

46 yaşındayım, ortaokul mezunuyum. Yaşamımı aşçılık, temizlik gibi işler yaparak sürdürüyorum. Asgari ücretle Bodrum gibi bir yerde yaşamak, aile geçindirmek çok zor. Yorucu şartlarda çalışıp emeğinin karşılığını alamayan milyonlarca işçiden biriyim. Emeğimin karşılığını alamadığım gibi her fırsatta ücretimi kesmeye çalışan, hastalık gibi zorunlu hallerde, saatlik izinlerde bile sigortamdan düşen, yol paramdan, aylığımdan kesen bir işveren ile çalışmak zorundayım.

Pandemi yüzünden başka bir iş bulamıyorum. Devletin sağladığı hiçbir sosyal yardımdan faydalanamıyorum çünkü eşim emekli aylığı alıyor. Yaklaşık 3 aydan beri sağlık sorunlarımdan dolayı çalışamıyorum. İşsizlik ödeneğinden de yararlanamıyorum. İşveren tarafından işten çıkarılmam gerek, pandemi dolayısıyla bu da yasak. Ücretsiz izinde olduğum için kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyordum.

Sadece 1 ay devletten gelen 1060 TL alabildim. 2021’e girdikten sonra işverenim gerekli başvuruları yapmadığı için 1060 TL geri istendi. Eşim ve çocuklarım var. Normal şartlarda 1060 TL kira parasına bile yetmez. Kısa çalışma ödeneği aslında sadece işverene yaradı. Ben pandemiden bu yana aynı sistem aynı tempoda çalışıyorum ne erken çıkıyorum ne de 1 günden fazla izin yapabiliyorum. İşveren devletten gelen 1060 TL’nin üstüne ilave ederek maaşımı veriyordu.

Aynı zamanda tam gün çalışmama rağmen kısa çalışma ödeneğine başvurduğu için sigorta günümden otomatik olarak kesiliyordu. Halbuki kısa çalışma ödeneği formlarını imzalamadan önce “Bana bir zararı olur mu?” diye sorduğumda “Seni ilgilendiren bir şey yok” demişti. Benim sigortalı bir işte çalışma nedenim prim günümü doldurmak. Yaklaşık 2-3 aylık bir prim açığım oluştu. Ne esnek çalıştım ne de ekstradan izin yaptım. Biz işçilerin kaderi patronlarının vicdanına kalmış, pandemi sürecinde bunu öğrendim. Şimdi yeni bir iş arıyorum bu süre zarfında işten çıkarmalar yasak olduğu için işsizlik ödeneğinden de yararlanamayacağım.
Bu konuda devletin bazı düzenlemeler yapmasını ve kısa çalışma ödeneğini arttırmasını istiyorum. İşverenlere uygulanan maddi yardımların işçiler için de uygulanması bir nebze de olsa rahatlama sağlayabilir.
Fotoğraf: 
İlgili haberler
Kısa çalışma ödeneği için son 60 günde prim şartı...

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için son 60 günde prim ödenmesi şartı yok. Hizmet akdine ta...

Belediye işçisi Seher: Kısa çalışma uzatıldıkça y...

Seher, iki çocuğuna tek başına bakmaya çalışan bir işçi. Sözde geçirildiği kadroyla ücreti zaten her...

KÇÖ mağduru hamile işçilere analık ödeneği hakkı t...

Kısa çalıma nedeniyle primi yatmayan, bu nedenle 90 gün prim koşulunu sağlayamayan kadın işçilere an...