Kız kardeşlerimizle dayanışmamıza engel olamazsınız!
Ankara’da bile depremin etkilerini komşularımızla, iş arkadaşlarımızla kurduğumuz bu dayanışma ile aşarken depremzede kadınların dayanışma olanaklarının ellerinden alınması akıl kârı değil.

Ekmek ve Gül’ün “Kız Kardeşlik Köprüsü ile Hayatı Yeniden Kuruyoruz” kampanyasına biz de Ankara-Sincan’dan el uzattık. Aramızda, 1999 depremini yaşayanlar da vardı. Ne yaşadığımızı, neye ihtiyaç duyduğumuzu o yüzden en iyi yine biz biliyoruz. Biz kadınlar birbirimizin ihtiyaçlarını, isteklerini karşılamak, AFAD’ın göz ardı ettiği ihtiyaçları ulaştırmak için evimizin harcamalarından, mutfak masraflarından, maaşlarımızdan kıstıklarımızı biriktirdik. Masraflarımızı bir nevi ikiye böldük. Yarısı bizeyse yarısını deprem bölgesine gönderdik. Düşünün ki kimimizin doğal gazını bile kapatmaya geldiler. Yeri geldi kapı kapı dolaştık. Uzun süredir konuşmadığımız arkadaşlarımızın bile elinden tuttuk, örgütlendik. Birlikte listeledik neye ihtiyaç olabileceğini, ne yapabileceğimizi konuşmak için sürekli toplantı halindeydik. Kadınlar kız kardeşlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için dayanışmayı birlikte ilmek ilmek ördüler.

Biz Sincan’da bunları yaparken yalnız olmadığımızı da biliyorduk. İstanbul’da kadın dernekleri, Denizli’de tekstil işçisi kadınlar, Kocaeli’nden kadınlar düzenli olarak hijyen malzemelerini göndermeye devam ediyorlardı. Bütün bunları biz kadınlar yan yana gelerek planladık ve Türkiye’nin her yerinden ellerimizi depremzede kız kardeşlerimize uzattık. Kadınlar depremden iki kat etkileniyor. Kendi ihtiyaçlarını ikinci sıraya atıyorlar, hijyen malzemelerini çekindikleri için isteyemiyorlar, bakım yükü en zor koşullarda yine kadınlara yıkılıyor. O nedenle elimizden gelen imkanlarla göz ardı edilen ihtiyaçları ulaştırmayı sürdüreceğiz. Bunları yaparken yanımızda ne bir devlet görevlisi ne bir AFAD mensubu vardı.

Şimdi ise İskenderun’da kadınların dertleştiği, sosyal destek aldığı, dayanışma çadırını kaldırıyorlar. Biz Ankara’da bile depremin etkilerini komşularımızla, iş arkadaşlarımızla kurduğumuz bu dayanışma ile aşarken depremzede kadınların dayanışma olanaklarının ellerinden alınması akıl kârı değil. Dün dayanışmada yanımızda olmayanlar köstek olmaya gelince hemen beliriyorlar. Biz yine yardım malzemelerimizi toplamaya Ekmek ve Gül’ün kız kardeşlik köprüsünü güçlendirmeye devam edeceğiz. Depremin olduğu ilk anlardan itibaren kadınlar olarak hep birbirimizin yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Böyle önümüze engeller koyarak kadın dayanışmasını engelleyemezler.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
İskenderun’da #KızKardeşlikKöprüsü devam ediyor, s...

Kız kardeşlik köprüsü engellere rağmen sürüyor. Ülkenin dört bir yanından kadınların gönderdiği malz...

AFAD, İskenderun'da çadırlarımıza el koydu: #Kızka...

AFAD, İskenderun Mustafa Kemal Mahallesi’nde depo olarak kullandığımız çadıra, kadın- çocuk çadırlar...

İskenderun’daki çadırkentte açıklama: 36 gündür ne...

‘Depremzede kadınların ve diğer halkın ihtiyaçlarını karşılamak için elimizden geleni yapacağız. Mal...