‘Koronaya inat yan yana gelmenin yollarını yaratıyoruz’
Bu 1 Mayıs’ta alanlarda olamasak da taleplerimizle, sloganlarımızla biz kadınlar her yerdeyiz. Koronaya rağmen; Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın kadın dayanışması!

Merhaba Sevgili Kadınlar, 

Biz eğitim emekçileri korona salgını ve okulların kapanmasıyla evlerdeyiz. Öğrencilerimize WhatsApp ve telefonla ulaşıyoruz. Fakat bu süreçte anladık ki yüz yüze eğitimin ve iletişimin yerini hiçbir şey tutmuyor. Çalıştığım okul Sincan’da. Öğrencilerimden ve velilerimden aldığım bilgilere göre birçok öğrencim yoğunluktan EBA’ya ulaşamadığını söylüyor. Bazılarının evinde internet yok. Olan da sınırlı. Bazı velilerimiz bu süreçte işsiz kaldı. Koronavirüs az çok okullarda sağlanan eğitim imkanını daha da eşitsiz bir hale getirdi.

Bazı eğitimci arkadaşlarımızın anlattığına göre, müdürler öğretmenlere canlı ders konusunda dayatmalarda bulunuyor. Bizim okulumuzda canlı dersle ilgili dayatma olmadı fakat, öğrencilerimiz yoksul ailelerin çocukları olduğu için arkadaşlarımız gönüllü olarak öğrencilere canlı ders yapmaya başladılar. Her öğrencinin evinde internet olmadığı için katılım ne yazık ki sınırlı kaldı.

Bu süreçte Eğitim Sen Ankara 4 Nolu Şube olarak kadın arkadaşlarla “Neler yapabiliriz” diye düşünmeye başladık. Önce interaktif bir kadın dergisi hazırlamaya karar verdik. Birçok kadın arkadaşımız dergiye yazılarıyla şiirleriyle katkı sundu. “1 Mayıs için de neler yapabiliriz” diye düşündük ve daha önce yüz yüze yaptığımız slogan atölyesini internet üzerinden yapmaya karar verdik. İnternet üzerinden canlı görüşmeler yaparak güvencesizlik, sağlık, eğitim, kadın gibi yaşamımıza dair konu başlıkları belirleyerek, bu başlıklarla ilgili çarpıcı, bazen esprili, kafiyeli sloganlar ürettik. Çok güzel sloganlar çıktı. Maalesef memleketimizde malzeme boldu! Hâlâ çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmalarımız tamamlanınca sizlerle de paylaşacağız.

Ayrıca daha önce şubemizde yürüttüğümüz 15 günde bir yaptığımız film okuma atölyesini de internet üzerinden haftada bir yaparak devam ettiriyoruz.

Bu süreçte şunu gördük: Yüz yüze kadar verimli olmasa da koşullara göre yeni iletişim yollarını üretebiliriz. Bu hepimize iyi geliyor ve yalnız olmadığımızı hissettiriyor.

Bu 1 Mayıs’ta alanlarda olamasak da taleplerimizle, sloganlarımızla biz kadınlar her yerdeyiz. Koronaya rağmen; Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın kadın dayanışması!


İlgili haberler
'1 Mayıs talebim, hepimiz için eşit bir hayat'

Esenyurt'tan Selda 'Bu yıl 1 Mayıs'ta evlerimizi bayram yerine döndürelim' diyor.

İşçi kadınların 1 Mayıs talebi: ‘Güvenli gelecek,...

İşçi kadınlar artan ev işi yükünden bıktı: “1 Mayıs işçinin bayramı ya evdeki işimin azaltılması da...

Antep’te işçi kadınlar anlattı: 1 Mayıs talebimiz...

Antep’te yaşamak için çalışmak zorunda kaldıklarını belirten kadınların asıl gündemi salgın değil ge...