Kovid hastası bir hemşire: Sağlık sistemi bizi koruyamıyor
Malatya Eğitim Araştırma Hastanesinde çalışan ve kovid testi pozitif çıkan bir sağlık emekçisi, sağlık sisteminin kendilerini hasta ettiğini söylerken, maruz kaldığı ayrımcı davranışları da anlatıyor.

Kovid-19 testi pozitif çıkan bir sağlık emekçisiyim. Alkışlar bizi korumaya yetmedi. Ekipmanların eksik olması, yetersiz verilmesi bizim daha çok risk altında olmamıza neden oldu. Poliklinikte çalışmaktayım ve hasta sirkülasyonu çok fazla. Hekim dışı personele 8 saatte bir cerrahi maske verilmekte. Çalıştığımız odaların camı yok havalandırması yetersiz. Sıcağın da etkisiyle yüzüm terliyor ve ister istemez elimle yüzüme dokunmak zorunda kalıyorum. 

Bizler 5 günde bir bize test yapılmasını isterken yaygın test yapılmadı. Sesimizi duyan da olmadı. Bu dönemde kendimizi daha çok yalnız hissettik, değersiz olduğumuzu da... Bizleri halk alkışladı, belediye üç ay ücretsiz ulaşım sağladı. Pandemi bitmedi ama hizmetler bitti. Salgının başlangıcında 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan anne, babama bulaştırma korkusuyla evde kalmayıp öğretmen evinde kaldım uzun süre. Onların köye gitmelerinden sonra evime geçebildim.

Geçen hafta kan alma biriminde çalışan bir hemşire arkadaşımızın testi pozitif çıktı. Biz de test yaptırmak istedik. Ama bilgi yok diye bize test yapmak istemediler. Sorumlumuz ve başhekimin araya girmesiyle test yaptırabildik. Test yaptırdığım günün akşamı test sonucunun pozitif olduğu öğrendim. Gece yarısına doğru ambulansın beni alıp hastaneye götürmek için geleceği bilgisini aldım. Kan verip tomografi çekildikten sonra eve gidebileceğim söylendi. Kendi imkanlarımla evime döndüm.

Bugün tanı konmasının 8. günü olduğu için teste gitmek için ambulansla evden alındım. Gerekli testler yapıldı ve gerekli bilgilerim alındı. Eve dönmem için ambulans yönlendirilmesi beklenirken kontamine odada üç saat beklemek zorunda kaldım.Ve kendi arkadaşlarımın tavırları hassas olduğum bu dönemde beni çok üzdü. Ayrıca Başhekim yardımcımızın “Poliklinik sorumlusu koronalıları peşine takıp getirmiş” ifadesi bir kurum amirine yakışmayacak ifadelerdir. Biz bu virüse çalışırken yakalandık. Ekipman eksikliği, yoğun hasta trafiği vs. gibi nedenlerle. Bu süreçte hiç evden çıkmamama rağmen komşulardan biri de beni dışarıda gördüğünü söyledi, bu da tabii çok üzücüydü benim için.

Test sonucumun pozitif olduğunu öğrendikten sonra apartman görevlimiz bana her konuda yardımcı olacağını söyledi ve yardımcı oldu. Komşularım ve arkadaşlarım bu dönemde beni telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerinde bulundular. Sendikadan yönetici arkadaşlarım arayıp yapabilecekleri bir şey olup olmadığını sordular. Benimle ilgilenen dostlarıma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ve son olarak “Sağlık sistemi bizi koruyamıyor” diyorum.


İlgili haberler
‘Öksürdüğüm için Koronalı ilan edildim, yetmedi iş...

Çerkezköy’de bir işçi kadın tozdan öksürünce koronavirüslü ilan edildi, işçilere ücretli izin vermey...

‘Emziren hemşireye izin yok, eğitim yok, zorla kov...

Bir devlet hastanesinde görev yapan ve süt izni döneminde olan hemşire, eğitim almadığı halde kovid...

Sağlık emekçisi kadınların pandemi ile mücadelesi

Türkiye’de ‘yeni normal’e geçişle birlikte görmezden gelinen sağlık emekçisi kadınlar neler yaşıyor,...