Nafakayı sosyal yardıma dönüştürmelerine karşıyım, hakkımız yok edemezler
‘İki çocuk okutuyorum, ev kira ve asgari ücretle çalışıyorum, bu şartlarda nasıl geçinebileceksek? Nafaka verildi. İki çocuğa 500 TL uygun gördüler. Tabii onu da alamıyorum. Ödemiyor.’

Boşanma sürecimde maddi olarak sıkıntı yaşadım. Boşanmak için paran olması gerek. Başta dava açtığında dosya masrafı, dava açma masrafı, dilekçe derken maddi olarak çok sıkıntı yaşadım. Boşandıktan sonra ilk olarak psikolojik zorluk yaşıyorsun. Çünkü iki çocuğun bütün sorumluluğunu üstleniyorsun ve boşansan bile boşandığın insan seni tehdit etmeye devam ediyor. Hiçbir konuda kimse bir şey yapmıyor. Çocuklarımı bırakabileceğim kimse yoktu ve hâlâ da yok. Tek başlarına ve yalnız bırakmak zorunda kalıyorum. Kimseden bir yardım almadım. Çalışıyorsan sigortan varsa, verilen asgari ücretse, devletin gözünde evini geçindirebilirsin. İki çocuk okutuyorum, ev kira ve asgari ücretle çalışıyorum, bu şartlarda nasıl geçinebileceksek? Nafaka verildi. İki çocuğa 500 TL uygun gördüler. Tabii onu da alamıyorum. Ödemiyor.

İlk önce dava sürecini kısaltmaları ve kadınlara yönelik şiddeti durdurmaları gerekiyor. Boşanan kadınlar eşleri tarafında tehdit ediliyor, bunun için bir çözüm bulmaları gerekiyor. Belirtilen nafakanın boşanan eşin ve çocukların ihtiyaçlarını gerçek anlamda yetecek miktarda olması ve çocuklara verilen nafaka ödenmediği taktirde bir ceza getirilmesi gerekiyor. Kadına da yoksulluk nafakası verilmeli. 17 senelik evliliğimin bitmesi sonrası maddi manevi tazminat da verilmeliydi. Verilen maddi manevi tazminatların öyle üç beş kuruş olmaması, hak neyse onun verilmesi gerekiyor! Bunu talep ediyoruz. Nafaka sosyal yardıma döndüğünde hiçbir hak talep edemeyecek duruma geleceğiz. Sonuç olarak biz kadınlar boşandıktan sonra çocuklarımıza bakmakla yükümlüyüz. Ve tek başımıza olduğumuzda bazı ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Zor bir hayat bizi bekliyor oluyor. Çocuklarımız da mağdur oluyor. Çocuk için alınan nafaka çocuğun eğitimi ve kişisel harcamaları için alınıyor. Bu durumda nafakayı sosyal yardıma dönüştürmelerine karşıyım. Hakkımızı ve çocuklarımızın hakkını yok edemezler.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
18 yıl çalıştırmadı, nafaka vermemek için tezgâh k...

18 yıllık evliliği boyunca kocası izin vermediği için çalışamayan, şiddet gören, emeği ve bedeni söm...

‘Ya öleceğim ya boşanacağım’ diyerek boşandım

Melis şiddete mahkum olmamış, boşanmak için nafakayı bırak kızının velayetinden vazgeçmiş, bir başın...

Boşanmaya engel, aileye mahkum eden düzen!

Esenyalı Mahallesi’nde boşanma talebiyle derneğe gelen ve özellikle nafaka sürecine ilişkin pek çok...