Öğrencilerin penceresinden pandemi süreci
Öğrencilerin tek isteği sağlıklı okul ortamlarının yaratılarak, eğitime okulda, yüz yüze devam edebilmek.

Yüz yüze eğitim başladı fakat yaşanan sıkıntılar geride kalmadı. Okullarda sağlıksız ortamlarda, hiçbir ön hazırlık yapılmadan çocuklar eğitim almaya çalışıyor. Birçok okulda temizlik personeli eksik ve pandemi koşullarında sağlıksız ortamlarda eğitim sürdürülmeye çalışılıyor. Bir yandan ise okulların tekrar kapanacağı korkusunu yaşayan çocuklar, uzaktan eğitim sürecinde yaşadıkları sıkıntıları yaşamanın kaygısı içindeler.

Uzaktan eğitimde öncelikle birçok öğrenci internet altyapısından mahrumdu. İnternet problemini çözen kimi öğrenciler ise internet faturasının çok gelmesi sebebi ile internetini tekrar kapatmak zorunda kaldı. Bazı öğrenciler ise internete bağlanabileceği bir araçtan yoksun olduğu için derslere katılamadı.

Birden fazla öğrencinin olduğu ailelerde ise internet olsa bile, tablet ya da bilgisayar sayısı yeterli olmadığı için, kardeşler sıra ile derse girmek zorunda kalıyor ve bu da ders takibini zorlaştırıyor.

Kimi aileler ise internet problemini çözemedikleri için bu sorunu yakınlarının, komşularının ve akrabalarının evine giderek, canlı derse orada girmeye çalışarak çözmeye çalışıyor.

Uzaktan eğitime katılabilen öğrencilerin ise uzaktan eğitim ile aldıkları derslerde, yüz yüze eğitimden aldıkları verimi alamadıkları görülüyor. Çocuklar saatlerce ekrana bakmaktan hem fiziksel hem de ruhsal sorunlar yaşıyorlar. Ayrıca bu çocuklar sınıf ortamında olmadıkları için sosyalleşemiyorlar. Bu ise onları robotlaşan, insana, doğaya, dünyada yaşanan problemlere duyarsız bireyler haline getiriyor.

Öğrenciler tekrar bu sıkıntılı günlere dönmenin kaygısı içinde eğitimlerini sürdürmeye çalışıyorlar. Ve öğrencilerin tek isteği sağlıklı okul ortamlarının yaratılarak, eğitime okulda, yüz yüze devam edebilmek.

Fotoğraf: Erkan Altuntaş/DHA

İlgili haberler
Sadece eğitim değildi uzakta olan…

Tek isteğimiz okullar açık kalsın fakat gerekli temizlik malzemeleri ve personeller temin edilsin, s...

Geçici koruma kimlikli çocuklar eğitime katılamıyo...

Suriyeli çocuklar okula gitmesi gerektiği halde geçici koruma kimliği İstanbul olmadığı için okula g...

İşçi kadınların derdi: Çocuğum eğitimden geri kald...

İşçi kadınların çocukları bu eşitsiz eğitim sisteminde kaderlerine terk ediliyor. İşçi kadınların ço...