Özel sektör öğretmenlerinden Özak işçilerine: 'Emeğimiz için mücadeleye devam'
Sendikal hakları, insanca bir çalışma ortamı için direnişte olan Özak işçilerine Özel Sektör Öğretmenleri Sendikasından dayanışma mektubu gönderildi.

Urfa'da baskıya, hakarete, tehdite ve kötü çalışma koşullarına karşı sarı sendikayı değil, sınıf sendikasını tercih eden Özak Tekstil işçilerinin direnişi Valilik tarafından patronun “ricası” ile yasaklandı. Patron yandaşı sendikadan ayrılıp Bir Tek Sen'e üye olduğu için bir kadın işçi işten çıkarılmıştı. Bunun üzerine işçiler iş bıraktı ve günlerdir direniş sürüyor. İşçiler yandaş sendikanın haklarını savunmadığını ve sendika temsilcisi tarafından her gün hakarete maruz kaldıkları için sendika değiştirdiklerini söylüyor. İşci bir kadın "Urfa'yı sel götürdü, deprem götürdü. Geldik çalıştık. Servis selde kaldı işe gelemedik. Azar işittik, hakarete uğradık" diye anlatıyor yaşadıklarını. Bir başka işçi ise nasıl tehdit edildiklerini anlatıyor ve ekliyor: "Bana kafa tutarsanız bir kuruş tazminat almadan kendinizi kapının önünde bulursunuz’ diye tehdit edildik. Biz bu direnişe insan olduğumuzu hissetmek için çıktık. Haysiyetimiz, onurumuz için çıktık...”  

Bunlar bize hiç yabancı gelmiyor. Biz de özel sektörde çalışan eğitim emekçisi kadınların nasıl ucuz emek gücü olduğunu, baskının-mobbingin merkezi haline geldiğini biliyoruz ve yaşıyoruz. Özel okullarda uzun saatler, çok düşük ücretlerle, patronların işten atma tehditleri ile, mobbing ve baskı ile çalışıyoruz. Bir yandan insanca bir yaşam için insanca ücretlerin savaşını verirken, bir yandan da itibarımız ve haysiyetimiz için mücadele ediyoruz. Bugün Urfa'da direnişçi işçilere müdahale etmeyi planlayan kolluk güçleri, daha önce taleplerimizi haykırmak ve hakkımızı aramak için gittiğimiz her yerde bizlerin de karşısındaydı! Tıpkı Özak Tekstil işçileri gibi sendikamızı ve mücadelemizi yılmadan büyütüyoruz. Özak Tekstil direnişi de büyüyecek ve Özak işçileri hak ettiği koşullarda yaşayacak, çalışacak. Bulunduğumuz her yerde emeğimiz için mücadele etmeye devam edeceğiz. Birleşe birleşe, dayanışma ile kazanacağız.

Fotoğraf: BİRTEK-SEN X sosyal medya hesabı

İlgili haberler
Özel sektörde kadın öğretmenler güvencesizlik ve c...

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası'ndan kadınlar, kadın öğretmenlerin iş yerlerinde yaşadıkları sömü...

Özak Tekstil işçisi kadınlar seslendi: 'Sezimizi d...

Direnişten Özak Tekstil işçileri, fabrika önünden çektikleri video ile diğer işçi ve emekçileri daya...

Özak Tekstil direnişinden notlar: Kadın işçilerin...

Özak Tekstilde direnişte olan işçileri ziyaret eden Emek Partisi Antep Milletvekili Sevda Karaca ‘Ha...