Paylaştığımız sadece giysilerimiz değil
Çorlu Ekmek ve Gül Grubunun gerçekleştirdiği Atma-Paylaş etkinliğinde kadınlar bir taraftan ihtiyaçlarını giderirken diğer taraftan ekonominin gidişatını konuştu.

Merhaba; Çorlu Ekmek ve Gül kadınları olarak Su Deposu Mahallesi’nde atma paylaş adı altında bir etkinlik yaptık. Kullanmadığımız kıyafetleri biriktirip ihtiyacı olanların alması amacıyla yaptığımız etkinlikte amacımız ufak da olsa kadınların ihtiyaçlarına derman olmaktı. Gelen kadınlarla girdiğimiz sohbetten şunu anladık ki; hiçbiri şu an yaşanan ekonomik durumdan ve içinde bulundukları yoksulluktan memnun değiller aslında.

Konuştuğumuz kadınlardan biri daha bir gün önce “Bu halimize de şükür, hükümetimiz ne yapsın” deyip ertesi gün herkesten önce gelip poşet poşet kıyafet doldurdu. Bir diğeri ise çocuk kıyafeti dediğimiz poşeti “Aman abla ver onları bana benim çocuklarım küçük içinde ne varsa hepsi yarar” deyip poşeti öylece alması çok şey anlatıyor. Başka bir kadının ise başındaki örtüyü çıkarıp, seçtiği kıyafetleri içine koyup götürmesi dikkat çekiciydi.

Kadınlar kıyafet seçerken biraz sohbet de etmeye çalıştık. Kadınlar değil giysi, çocuklarının zorunlu masraflarını dahi alamadıklarını söylediler. Bir kadın ‘Ben üç çocuk okutuyorum ve bu durumda çok yetersiz kalıyoruz çocuklarımızın içeceği sütü bile alamıyoruz. Hiçbir şeye yettiremiyoruz. Yarı aç yarı tok yaşıyoruz. Bir de 3 çocuk yapın diyorlardı. 3 çocuğum var ama geçinemiyorum” diye anlattı durumunu. Bir diğeri, okul kitaplarının yetersiz kaldığını, öğretmenlerin ek kitaplar istediğini ama onları da karşılayamadığını söyledi. Bizim amacımız da insanların neler yaşadıklarını paylaşabilmek ve yalnız olmadıklarını göstermekti. Etkinlik esnasında dikkatimi çeken bir diğer şey de inşaat işçilerinin gelip kıyafet seçmeleriydi.

Etkinliğimiz sonunda bir araya geldiğimiz kadın arkadaşlarla toplandık. Etkinliğimize katılan Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan etkinliği anlamlı bulduğunu ve güzel şeyler başaracağımızı söyledi. Derneklerinde kadınlarla yaptıkları çalışma deneyimlerini paylaşan Adile Doğan, kadın dayanışması önemini örneklerle paylaştı ve bize yol gösterici oldu.

Bu etkinlikten birçok deneyim ve kazanımla çıktığımızı düşünüyorum. Bu kampanyamıza destek veren ve emeği geçen tüm arkadaşlarıma Ekmek ve Gül aracılığıyla teşekkür ediyorum.


İlgili haberler
Çorlu’da kadınların 8 Mart kutlaması

Çorlu’da kadınlar şiirli, müzikli drama gösterili 8 Mart etkinliği yaparak hem sorunlarını hem de çö...

GÜNÜN ETKİNLİĞİ: Atma paylaş!

Çorlu’da Ekmek ve Gül Kadın Grubu “Atma paylaş” diyerek başlattıkları, ihtiyaç fazlası eşyaları payl...

Çorlu’da kadınlar sandığa geçim derdiyle gidecek

Çorlu’da bir araya geldiğimiz kadınların en büyük derdi geçim. Geçim ve gelecek kaygısıyla seçimi ka...