Sahi güzellik nedir?
‘Ara ara kilomla ilgili sorunlar yaşadım. Kimi zaman diyetler yaptım. Sanki kadınlar hep zayıf olmak zorunda, güzel kadın, belli fiziksel ölçülere sahip kadınmış gibi düşünülmekte.’

Bugün sizinle içimden geldiği gibi söyleşmek istedim. Çok fazla bizden, belki de birçoğumuzun yaşadığı, hayatın içinden bir şeyler yazmak istedim. Kendimi bildim bileli kadınların deyimiyle balık etliyim. İlk gençlik yıllarımda kilolu olduğum için istediğim gibi giyinemezdim. Özellikle pantolon giymede sorun yaşardım. Akranlarıma göre daha gelişkindim, o yüzden bana hep yaşımın üstünde muamele edildi. Ara ara kilomla ilgili sorunlar yaşadım. Kimi zaman diyetler yaptım. Sanki kadınlar hep zayıf olmak zorunda, güzel kadın, belli fiziksel ölçülere sahip kadınmış gibi düşünülmekte. Farklı dönemlerde farklı beden şekilleri biçilmiş kadına. Kimi zaman kilolu olmak zenginlik ve güzellik göstergesi olarak görülmüş kimi zaman ince, zayıf olmak güzellik ölçütü olmuş. Günümüz kapitalist toplum ve üretim ilişkilerinde ise kadına biçilen rol, kadın bedeninin şekli, giyim kuşamı ve benzeri şeyleri sürekli gündemde tutulan, pazarlanan bir şey durumunda. Artık kapitalizm kadının her türlü haline uygun üretimi yaparken bir yandan da diyet ürünleri, vücut geliştirme, spor aletleri ile farklı bir pazarı da oluşturdu. Özellikle kadınlar bu konuda daha çok kapitalizmin ilgisini çekerken günümüzde erkekler için de benzer bir pazar oluşmaya başladı.

BELİRLENMİŞ GÜZELLİK ANLAYIŞINI REDDEDİYORUZ

Tabii ki sağlık temel alınarak üretilen ürünlerin doktor kontrolünde tüketilmesi önemli. Ancak bilinçsiz bir şekilde doktor, diyetisyen kontrolü dışında tüketimin de yoğun olduğu bir gerçek. Bu da insan sağlığına ciddi zararlar vermekte, birçok hastalığa sebep olmaktadır. Kadınlar olarak en azından önemli bir kısmımız belli fiziksel normlara, belli güzellik anlayışlarına sığdırılmak istemiyoruz. Bize dayatılan güzellik anlayışını reddediyoruz. Her halin insan hali olduğu bilinciyle, sağlıklı bir yaşam sürdürebiliyor, bunu da bedenim ve ruhuma barışık bir şekilde yürütebiliyorsam, günlük aktiviteleri sürdürürken sorun yaşamıyorsam başkalarının sağlık önerileri dışında ne dedikleri çok önemli olmamalı. Sağlık, insanın ruhen, bedenen ve sosyal olarak tam bir iyilik hali ise bunu sağlayacak olan ekonomik, sosyal çevre, eğitim, sağlık olanaklarının sağlandığı bilinçli bir toplumdur.

Görsel: Vectorjuice//Freepik

İlgili haberler
Şişmanım işte var mı diyeceğin?

Elbisesini çıkarıp mayoyla kalınca plajdaki herkes ona bakmayacak mıydı? Tüm insanlar kafalarını ona...

Niye Ceyda’nın Şeyma’nın, Hülya’nın hayatının peşi...

Çeşit çeşit diyet, değişik değişik instagram filtreleri, hepimizin üstünde bir “daha zayıf, daha güz...

Kime göre şişman kime göre güzel!

Kadınların 90-60-90 vücut ölçüleri için harcadıkları çabalara, estetik ve güzellik kaygılarına, zayı...