Şiddete uğrayan bir kadın olarak Erdoğan'a söyleyeceklerim var!
Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu sözleşmeyi neden bir gece yarısı feshettiğini tüm kamuoyuna açıklamasını şiddet mağduru bir kadın olarak talep ediyorum.

Boşanmak üzere olduğum eşimden fiziksel, psikolojik, ekonomik, duygusal, cinsel şiddet gördüm. Kayınpederimin yaptığı hakaret ve tehditlerden dolayı 1 aylık uzaklaştırma kararı çıkarttım. Bu karar 2 günde çıktı. Bu kararlar artık daha geç çıkacak.

İstanbul Sözleşmesi kadın, çocuk daha doğrusu insan haklarını koruyan uluslararası bir sözleşmedir. İstanbul Sözleşmesi’nin dinle, ahlakla topluma kötü örnekle hiçbir alakası yoktur. Bağlı olduğu mevzuat 6284’tür. İstanbul Sözleşmesi’nin gece yarısı, tek bir kişi tarafından ve bu sözleşme bu kadar gündemdeyken feshedilmesinin akla, mantığa, vicdana, insanlığa sığan hiçbir yanı yoktur. Zaten alınan kararla ilgili de ne bir açıklama yapılmış ne de yerine daha kapsamlı kadını, çocuğu kısaca mağduru koruyacak, kollayacak bir uygulamaya gidilmiştir. Bir kadın, bir anne, bir şiddet mağduru olarak artık geleceğe kaygıyla bakıyorum.

İstanbul Sözleşmesi’nin çok önemli bir maddesinin çocukluk döneminde çocuğun gelişimi ve yaşına uygun bir dille kadın erkek eşitliğinin anlatılmasıdır.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu sözleşmeyi neden bir gece yarısı hele ki kadınların bu kadar etkin bir şekilde uygulansın diye haykırdığı bir dönemde feshetmesini tüm kamuoyuna açıklamasını şiddet mağduru bir kadın olarak talep ediyorum.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
‘Hakkımızı helal etmiyoruz’ demek yetmez

Memlekette olan biten hak gasplarına karşı Adıyaman’dan bir hemşire sesleniyor: “Hakkımızı helal etm...

İşçi kadınlardan İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılm...

Gersan’da kadın işçiler İstanbul Sözleşmesi’ni tartıştı: ‘Bu kadar kadın ölürken artık sinemeyiz.’

‘Tek kişinin gece yarısı kararları ile korku içind...

Kadınların tüm itirazlarına rağmen Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi kararına karşı öfk...