‘Spor camiasında kadına şiddeti kabul etmiyorum’
Kulüp Başkanı tarafından ‘20 delikanlının arasına soyunma odasına girmeye utanmayan...’ denerek hedef gösterilen Kongre Üyesi Şükran Yılmaz: ‘Spor camiasında kadına uygulanan hakareti kabul etmiyorum’

Merhaba;

Ben Üsküdar Anadolu 1908 Spor Kulübü eski yöneticisiyim. Yöneticilik yaptığım dönemlerde futbolcu kardeşlerimle maç sonlarında selfie yapmak artık kulübün bir ritüeli haline gelmişti. Soyunma odasına girmeden önce hocamıza odanın müsait olup olmadığını sorar, aldığım cevaba göre odaya girerdik. Girerdik diyorum çünkü o odada resim çektirenler arasında futbolcularımın annesi, eşi veya kız arkadaşları da olurdu.

Geçen hafta Kulübün Başkanı Mustafa Dereci sosyal medya hesabından kulüp oyuncularıyla çektirdiğimiz bir fotoğrafı da koyarak şu yazıyı paylaştı: “20 tane delikanlının arasına soyunma odasına girmeye utanmayan hanımefendinin utandığı mevzuya bak! Burada bana cevap verecekler; sizler kendi kızlarınızın eşlerinizin 20 tane erkeğin soyunma girmesine izin verirseniz diyecek sözüm yoktur” diyerek iftirada bulunmuştur.

Resmin çekildiği dönemde ve bu dönemde de başkan olan bu şahsın paylaştığı bu fotoğraf ve yazının altına kulüp futbolcularından, ailelerinden ve taraftardan birçok tepki gelince kaldırdı.

Üzücü olan da evladım gibi gördüğüm kardeşlerimle yaşadığımız o güzel günlere gölge düşürülmüş olmasıdır. Gerçi beni bilen biliyor. Çok şükür futbolcularım aileleri ve taraftarımız bu konuda gerekli hassasiyeti gösterip gerekli cevabı verdiler, ama spor camiasında bu türden bir şiddeti kabul etmek mümkün değil.

Ben de şahsıma ve spor camiasında kadına uygulanan bu hakareti ve psikolojik şiddeti kabul etmeyeceğim.

Konuyla ilgili Federasyona dilekçe verdim, savcılığa da “Sporda kadına psikolojik şiddet ve hakaret”ten dava açtım.

Biz kadınlara dayatılan “kadınsın yapamazsın”, “spor erkek işi” gibi misyonlara karşı hep mücadele ettim.

Her alanda olduğu gibi spor camiasında da kadın erkek eşitsizliğini kabul etmiyorum. Biz kadınlar yönetimlerde daha fazla yer almalıyız. “Kadınım ben de varım” demek için mücadelemi sonuna kadar götüreceğim.

İlgili haberler
GÜNÜN ÇAĞRISI: Sahaları da tribünleri de erkeklere...

Tekirdağ Gençlik Hizmetleri Kadın Futbol Takımı futbolcuları, futbolun sadece erkekler için olmadığı...

‘Kadından sporcu olmaz’ diyen zihniyete karşı vole...

‘Kadınlar spor yapmaz evde oturur’ diyenlere inat, 73 Şırnak Belediyespor Kadın Voleybol Takımının v...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Maça da giderim çocuğumu da emzir...

Bir yanda maçın heyecanı bir yanda türlü cinsiyetçiliklere aldırmadan bebeğinin karnını doyurma tela...