‘Talebimiz sağlıklı alana uygun kreş açılması’
Maltepe Belediyesi’nin 4 sene önce dere yatağına yaptığı ve bugün Büyükşehir Belediyesine devrettiği kreşe kayıtlar başladı. Gülensu Mahallesi sakinleri kreşin sağlıklı bir alana taşınmasını istiyor.

Gülsuyu-Gülensu Mahalle Meclisi olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesine 800 imzalı bir dilekçe ile başvurarak kreş talebinde bulunmuş, işleri kolaylaştırmak ve hızlandırmak için imar planları üzerinden kreşe uygun alanlar belirleyerek dilekçemize eklemiştik. Aradan geçen bir yıla rağmen İBB’den başvurumuza yanıt gelmedi. Yaklaşık 15 gün önce Tarık Akan Parkı’nın hemen yanında İBB’nin mobil aracı ile “Yuvam İstanbul” projesi kapsamında kreş açma ve öğrenci kaydetme çalışması yapıldığını gördük.

Maltepe Belediyesi tarafından yaklaşık 4 yıl önce dere yatağı kenarına yapılan fakat ruhsat verilmediği için atıl hale gelen yapının kreş hizmeti amacıyla İBB tarafından kiralandığını öğrenmiş olduk. Dere yatağına yapılan yapının sağlıklı olmadığını iletmek için ALO 153’ü arayarak İBB’ye şikayetlerimizi ilettik. Gerek İBB gerekse Maltepe Belediyesi yetkililerinin “Dere yatağına yapılaşma yapılamaz” sözü hâlâ kulaklarımızda. Maltepe Belediyesinin dere yatağına yapı inşa etmesi yetmiyormuş gibi bu yapıyı kreş ile İBB’ye kiraya vermiş olması akıllara zarar bir durum. Hele de Karadeniz’deki sel felaketinde birçok yurttaşımızın can verdiği bu dönemde.

Konuyla ilgili 40’tan fazla şikayet dilekçesi oluşturduk. Dilekçeler sonucunda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kreşi yerinde inceledi. Sonrasında yetkililer kreşin açılmayacağını söyledi. Fakat Gülsuyu, Gülensu gibi işçilerin yoğunlukta olduğu mahallelerde kreş her zaman ihtiyaç. Uygun ve sağlıklı bir alana ve ekonomik olarak uygun kreş açılması talebimizi yineliyoruz.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Gülsuyu-Gülensu Kadın Dayanışma Evi Maltepeli kadı...

Gülsuyu-Gülensu Kadın Dayanışma Evi Maltepeli kadınları dayanışmaya çağırmak ve mahalledeki diğer ka...

Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi: Çocuk istisma...

İstanbul Maltepe'deki Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi Derneği 'Çocuklar İstismar Edilirken Seyre...

İş mi çocuk mu ikilemine çözüm: Ücretsiz, nitelik...

Biz, ‘İş mi çocuk mu’ ikileminden kurtulup işe gitmek, çocuklarımızı da ücretsiz, nitelikli, güvenli...