‘Toprak bizim ebedi evimiz, bu topraklar biziz’
Kızılcaköy’de jeotermale karşı mücadele eden ve direne direne kazanan kadınlar yazdı: Zaferimiz Sabiha annemize ve Ceride annemize armağan olsun!

3 yılı aşkın süredir Aydın Kızılcaköy’de yaşlımızla gencimizle jeotermale karşı mücadele vermekteyiz. Kazandık, mutluyuz umutluyuz. Yanımızda olan herkese çok teşekkür ederiz. Birlik ve beraberliği anladık çok çabaladık yeri geldi, güldük yeri geldi ağladık. Mücadelemiz kısa sürede çeşitli çevre gönülleri tarafından bilgilendirililerek çoğaldı ve bu günlere geldik.

“Bizler doğduğumuz büyüdüğümüz bu topraklarımızı kâr hırsı uğruna şirket patronlarına kaptırmayız” dedik ve sözümüzü tuttuk.

Bizi hiçbir şekilde korkutamadılar çünkü biz çocuklarımız sağlıkla büyüsün, uzun yaşasın diye mücadele ettik ve başardık.

Yaşamdan daha kutsal daha üstün bir şey olamaz. O nedenle bizleri dava açarak, biber gazı sıkarak korkutamadılar. Biz Kızılcaköylü ‘Kızılca Kızlar’ olarak, köyümüze JES kurdurmadık, kurdurmayacağız.

‘YATCAM DOZERLERİN ÖNÜNE, GEÇİT VERMİCEM JEOTERMALE’

En nihayetinde kazandık ancak bu süreçte iki teyzemizi kaybettik. Toprağa karşı iki vefalı annemiz biri Sabiha annemiz diğeri Ceride annemiz… Kalbimiz buruk. Biliyoruz onlar kazanılan zaferi görüyorlar, hissediyorlar fakat biz yine de dünya gözüyle köyümüzde kutlamak isterdik onlarla bu zaferi.

“Ne olacak bu köyün hali” dediğimizde ‘Kazanacak toprak kazanacak’ derdi Sabiha annemiz. Ceride teyzemiz de ‘Yatcam dozerlerin önüne, geçit vermicem Jeotermale’ derdi.

Evet kazandı toprak! Onlar haklıydı. Kuşlar kazandı, kurtlar, böcekler kazandı. İncir kazandı. Zeytin, kestane kazandı. Yılmazköy’de jeotermalin kuyusunun yakınında, girilmesi yasak olan yerde tilki ölmüş. Onu almaya bile tenezzül etmemiş şirketin insanları. Onlar kaybetti işte o tilki kazandı. Kutuplardaki penguenler kazandı. Afrikada sabahları tüm ailecek gerinmeye güneşlenmeye çıkan iri saf gözlü mirketler kazandı. Evet, Karadeniz’de çay toplayan teyzeler, doğuda koyun güden ablalar Akdeniz’de elleri kına kokan yörük teyzeler kazandı. Tüm dünya kazandı. Biz kaybettik, iki teyzemizi kaybettik. Çok sevdikleri toprağa karıştılar. Doğayla bütünleştiler. Toprak kazandı. Toprak bizim canımız ciğerimiz, toprak bizim evimiz, toprak bizim yemeğimiz, toprak bizim doğacak çocuklarımız, toprak bizim sevdiklerimiz, toprak bizim Sabiha annemiz toprak bizim Ceride annemiz atamız, ninemiz, dedemiz… Toprak bizim ebedi evimiz... Bu topraklar biziz. Zaferimiz Sabiha annemize ve Ceride annemize armağan olsun! Ruhları şad olsun anıları her daim bizimledir.

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Kızılcaköy’de sevindiren karar: JES'e verilen ÇED...

Aydın Kızılcaköy, Dereağzı ve Gerenkova köylerinde yapılmak istenen Sarı Zeybek JES projesi için ver...

‘Kızılcaköy Gazisi’ 80 yaşındaki Hatice Barlas kov...

Aydın Kızılcaköy’de JES’e karşı direnen Hatice Barlas, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Direnişteki Kızılcaköylü kadınlar tiyatro ile müca...

Daha önce hiç tiyatro görmeyen, tiyatroya gitmeyen, oyunculuk deneyimi olmayan kadınlar; mücadeleler...