Ümit Özdağ'ın söylemlerine Esenyurt'tan bir kadın işçi yanıt verdi!
Ümit Özdağ'ın kendisine tepki gösteren öğrencilere söylediği, 'Esenyurt'ta 24 saat geçirmeye davet ediyorum' sözüne Esenyurt'ta yaşayan ve çalışan bir kadın işçi yanıt veriyor.

Merhaba.

Sizlere bu yazımda ülkemizde şu an gündemde olan mülteci sorunu ve Zafer Partisi’nden Ümit Özdağ’ın yaptığı bir açıklamasındaki “Esenyurt’a 24 saat geçirmeye davet ediyorum” cümlesi hakkında söylemek istediklerim var.


Evet ülkemizde şu an bulunduğumuz koşullar felaket ama bunu ülkemize sığınmacı olarak gelen insanlara bağlamak ne kadar doğru? Kendi ülkesinde olan savaşlar, siyasi sebepler gibi olaylar yüzünden ülkemizde yaşayan insanları yargılamamız peki ne kadar doğru? Kimse kendi ülkesini, yaşadığı yeri, ailesini, sevdiklerini bırakıp gitmek istemez.

Maalesef ki bazı kişilerin özellikle kadınlara yaptığı şeyler kesinlikle kabul edilemez şeyler. Ülkemizde gerçekten insan hakları olsaydı kendi ülkemizin insanı dahil olmak üzere insanlara, hayvanlara, kadınlara ve çocuklara zarar veren herkesin cezası verilirdi. Irk, din, dil, nerden geldiği veya nereye gideceği hiç fark etmeksizin hem de. Bu konuda yeterli cezayı verecek olan kişi, kişiler veya kurumların bir an önce harekete geçmesi gerekir. Kadınların videolarını çeken, kadınlara tecavüz etmeye kalkan, öldüren veya öldürmeye çalışan kim olursa olsun sonuna kadar karşısındayız ve bunun için mücadele vereceğiz ve veriyoruz.

Aynı zamanda sığınmacıların ne şartlarda yaşadığı hakkında bir şeyler söylemek isterim. Mültecilere verilen evlerin kiralarının çok daha yüksek olduğunu veya daha az paraya çalıştırıldıklarını da biliyoruz. Ne şartlar altında yaşadıklarının farkındayız.

Zafer Partisi Başkanı Ümit Özdağ’ın yaptığı ırkçı ve faşist söylemlerine gelecek olursam; başka ülkelerden gelen insanları yargılamak, suçlamak ne kadar kolay. Bu ülkede her gün bir kadın ya öldürülüyor ya da tecavüze uğruyor, siz neredesiniz? Bu ülkede her gün insan hakları çiğneniyor siz neredesiniz? Tarikat yurtlarında çocuklar tacize ya da tecavüze uğrarken siz neredeydiniz?

Peki siz bu yapılanları görmezden gelirken özellikle Esenyurt bölgesini söylemeniz neden? Ben söyleyeyim nedenini; çünkü Esenyurt bölgesi İstanbul’un en kalabalık, sığınmacıların da en yoğun olduğu ilçe. Evet Esenyurt güvensiz bir yer ama neden Esenyurt’taki sorunları iyileştirmek, kalkındırmak, yaşanan sorunları en az seviyeye indirmeye çalışmak yerine ırkçı söylemlerinize devam edip burada yaşayan insanları aşağılama gereksinimi duyuyorsunuz?

Esenyurt’ta yaşayan insanlar olarak bu söylemleri kabul etmiyoruz ve Ümit Özdağ’a Esenyurt’ta yaşamasını tavsiye ediyoruz. Belki bu sayede buradaki sorunların asıl kaynağını anlar ve bu ırkçı ve faşizan söylemlerinden bir an önce vazgeçer!

İlgili haberler
Bir odaya sıkışan yaşamlar: Mülteci kadınlar ne ya...

Mülteci kadınlar Ekmek ve Gül'e mültecilere karşı körüklenen öfkenin, artan ırkçı söylemlerin yaşaml...

Suriyeli kadınlar: Dilimiz yakın, komşuluğumuz uza...

İstanbul İkitelli’de yaşayan mülteci kadınlar Türkmen oldukları için dil sorunu yaşamazken, sürekli...

Mülteci çocuklara kendi adlarını bile çok mu görec...

Ankara’nın en yoksul ilçesinin en yoksul mahallesinde mülteci çocukların hiçbir çocuğa reva görülmey...