Yalnız yaşayan bir kadın olmak: Komşu hakareti, tehdidi, tacizi...
Beşiktaş’ta oturan bir kadın komşuları tarafından maruz kaldığı, tehditleri ve tacizi Ekmek ve Gül ile paylaştı. Yaşadıkları, bir kadın olarak yalnız başına yaşamanın zorluklarını da ortaya koyuyor.

Ekim 2019 tarihinde tek başıma Beşiktaş’taki evime taşındım. Kısa süre sonra üst kat komşum sıklıkla evde gürültü yaptığım gerekçesi ile beni rahatsız etmeye başladı. Evde tek olduğum zamanlarda sık sık kapıma geldi. Bir aksam saat 23.30 iken arkadaşlarımla kapının önüne çıktık o sırada bu komşumun ileriki yaştaki babası bana “o... git bu evden” diye meslek arkadaşlarımın ve öğrencilerimin yanında hakaret etti. Bu ne demek diye kapılarını çaldığımda daha evvel kapıma sıklıkla gelen oğlu, babasının yaşlı olduğunu bu nedenle onun yerine özür dilediğini söyledi, “peki” dedim. Fakat olaylar burada kalmadı, evde ne zaman yalnız kalsam bu erkek evde çok gürültü yaptığım gerekçesiyle kapıma gelmeye devam etti. Ben de en son “artık siz gelmeyin, lütfen polisi arayın” dedim. Bundan sonra evime bir defa iki bekçi geldi, komşum da bekçilerle beraber aşağıya inip, “evi arayın evde kimse var mı” dedi. Yani, anlaşıldığı üzere konu asla ses veya gürültü ile alakalı değil. Sonrasında bir gece uyurken bu defa kapımı iki polis memuru çaldı. Gece 02.30’da uykumdan uyanıp neler olduğunu anlamaya çalıştım, polisler çok ses yaptığımı söylediler ancak ben uyuyor olduğumu belirttim. Memurlar üzerimdeki pijamalara bakıp özür dileyip gittiler. Çağırılan bu kişileri dış kapıyı açıp daireme kendisi yönlendiriyor. Bu durum bile kendi başına oldukça tedirgin edici.

Bir gün apartmanın önünde yolumu kesti, yanımda annem olunca biraz şaşırdı sonrasında da anneme beni şikayet etmeye başladı, “kızınız o... ben de eve kamera takıp bunu ispatlayacağım” diye yaşadığım mahallede bağrındı. Biz gene bir şey demedik olay yerinden uzaklaştık, eve girdik. 23 Şubat 2020 sabahı gürültülerle uyandık, oldukça rahatsız edici bir gürültü tam camımın önünde Pazar sabahı bana sorulmadan yapıldı. Anladık ki komşum apartmanın girişine kamera taktırıyordu. Evden çıkarken anneme beni göstererek “kızının o... olduğunu ispatlayacağım, zaten sen de öylesin” dedi. Ben de eğer sesten şikayetçi ise bunun için desibel cihazının gerekli olduğunu eve girip çıkanla bir şey yapamayacağını söyledim. “Seni bu apartmandan attıracağım görürsün bak o...” demeye devam etti. Bu esnada evin camından bana daha evvel de küfür eden babası çıktı o da benzer şeyleri söyleyerek eline geçen saksıları üzerimize atmakla tehdit etti. Bu sırada komşum “seni öldürürüm” dedi, “ben de polisi arayacağım”, dedim. Aynı esnada evden bir adam daha çıktı ve bana hakaretler yağdırdı, annemin üstüne yürüdü. O sırada karşı pencerelerden insanlar çıktı, bu durumda geri adım attı. Ben polisi arayıp durumu anlatmaya çalıştım. Komşum “benim üç tane avukatım var, bana polis, devlet bir şey yapamaz” dedi. Beni tehdit eden adam ben polisle konuştuktan sonra, yine hakaret etti. Bunun dışında hem anneme hem de bana “sizi öldüreceğiz, ikiniz de o...sunuz” dediler. Bu esnada camdan sarkan iki kadın bizim o... olduğumuzu, öldürülmemizin helal olduğunu, benim üniversite okuyup burada hocalık yaparak ne olduğumun belli olmadığını söylediler. Bu kadınları ilk defa gördüm. Evi terk edip çıkmam gerektiğini yoksa başımıza bir şeyler geleceğini de eklediler. İçerideki kadınlardan genç olanı da “seni öldürürüm” dedi bana. Bu sırada polisleri bekledik ancak tehditler artınca, mahalleyi polisler gelmeden terk etmek zorunda kaldık. Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gidip şikayetçi oldum. Pazar akşamından beri, şahsın babası ben ne zaman dışarı çıksam perde arkasından beni takip etmeye devam ediyor. Buna tanıklık eden arkadaşlarım var. Zaten tüm bu yaşananların birden fazla tanığı var.

Hem finansal durumların zorluğu nedeniyle hem de bu adamlara kadınlar üzerinde egemenlik sağlayamayacaklarını göstermek için evimden ayrılmak istemiyorum. Fakat, benim eve giriş çıkış saatimi takip etmek için kamera taktıran bu adamın hem beni hem de sıklıkla evime gelen annemi öldüreceğinden ya da fiziksel zarar vereceğinden korkuyorum. Öldürülmek istemiyorum.

İlgili haberler
Avcılar’da kadınlar: ‘Ölmek istemiyorum’ çığlıklar...

Seda Kurt’un eşi tarafından öldürülmesi Avcılar’da protesto edildi. Emine Bulut’un ‘Ölmek istemiyoru...

Eski sevgilisi tarafından tehdit edilen kadın: Ses...

Erkek arkadaşının işsiz ve evli olduğunu öğrendikten sonra dolandırıldığını anlayıp, ayrılmak istedi...

6 yıldır tehdit ve taciz edilen kadın: Mahkeme ölm...

Maruz bırakıldığı tacizi ve tehditleri en az 20 kez şikayet etmesine rağmen, açılan ilk dava takipsi...