SAĞLIK

Hastalıkta cinsiyetin rolü: Kadınların Kovid olma olasılığı neden daha yüksek?

Kadınların Kovid-19’a yakalanma olasılığı daha yüksek ama erkeklerde ölüm oranı fazla ve hastalığı daha şiddetli geçiriyorlar.

Serviks (rahim ağzı) kanseri hakkında bilmemiz gerekenler

Nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir? Nasıl korunabiliriz? Tedavisi nasıldır? Herkes aşı yaptırabilir mi?

TTB, TJOD ve HASUDER değerlendirdi: Gebe ve emziren annelerin aşı yaptırması hayati

Türk Tabipleri Birliği, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği ve Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, gebelikte Kovid-19 aşılamasıyla ilgili güncel durum değerlendirmesi yayımladı.

Pestisitler sağlığımızı tehdit ediyor

Sağlığımıza zarar veren kimyasallar, tabağımızdaki yemeklerden, oyuncaklara ve nefes aldığımız parklara kadar her yere yayılmış durumda.

Kadın bedeni üzerinden şekillenen beslenme tartışmaları

Sağlıklı beslenmek mümkün mü, protein ağırlıklı diyetler ne kadar sağlıklı, toplum düzeni sağlığımızı nasıl etkiliyor? Meri Kelleci, popüler beslenme diyetlerine ilişkin önemli noktalara değiniyor.

Tandır çukurunda sönen ciğerler…

Ekmek için zahmeti, eziyeti, çilesi bitmez bir uğraş, ama aynı zamanda kendini attığın döşeğe tok girmenin dayanağı tandır çukurları kadınları sağlığından ediyor…

Sıcak havalarda rahat uyuyabilmek için 10 öneri

Yaz sıcaklarında uyumak çoğu zaman zorlu olabilir. Buna karşı yapabilecekleriniz var!

COVID-19 klinik çalışmalarında cinsiyet ve toplumsal cinsiyet farklılıkları dikkate alınmıyor

SARS-CoV-2 ve Covid-19 ile ilgili mevcut klinik çalışmaların büyük çoğunluğu cinsiyet veya toplumsal cinsiyetten bahsetmiyor.

Çalıştırılan kız çocukları, yaşıtlarına göre daha kısa ve zayıf

İstanbul’da yapılan bir araştırmaya göre; çırak olarak çalıştırılan kız çocukları, yaşıtlarına göre daha kısa boylu ve düşük kilolu.

‘Aşı candır aşı şanstır’

Aşılama, toplumun her kesimine hızlı, yaygın, eşit bir şekilde yapılmalı Yurttaşlar da hem kendi sağlıklarını korumak, hem de topluma bulaşıcı hastalığı taşımamak için aşılanmak için gönüllü olmalı.

Rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısı ücretsiz olmalı

Binlerce insanın hayatını kurtarabilecek olan HPV aşısı, Türkiye’de ulusal aşı programında değil. Sadece parası olanların ulaşabildiği aşının Türkiye'de de ücretsiz olması talep ediliyor.

Mutasyonlu virüs hamilelerde ölümü artırdı

Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, hastanelerinde son 2 ayda kovidden hayatını kaybeden anne sayısının 1 yılda yaşanan ölümleri yakaladığına dikkat çekerek ‘Bu artışı mutasyona bağlıyoruz’ dedi.

Hayatın stresinden pilatesle kurtulun!

Pilates eğitmeni Seher Argünağa: ‘Pilates egzersizleri eklem hareket açıklığınızı iyileştirir. Özel nefes tekniği zihni sakinleştirir, stresi azaltır.’

Pandemi, kısıtlamalar ve çocuklar: Oyunla aşılan sınırları keşfedelim!

‘Çocuklarımızdan sağlıklı birer yetişkine dönüşmesini bekliyorsak bugünün yetişkinleri olarak elimizi taşın altına koymamız gerekiyor.’

Şımarık Çocuk - Bir Şehir Efsanesi kitabının düşündürdükleri…

Gülcan Kılıç, Alfie Kohn’un Şımarık Çocuk - Bir Şehir Efsanesi üzerine yazdı. Kitap, çocukların nasıl yetiştirilmesi gerektiği üzerine hiç değişmeyen bazı tutucu varsayımları düşünmemizi sağlıyor.

Türkiye’de önlenebilir nedenlere bağlı anne ölümleri oranı yüzde 62

Türkiye’de ergen kız çocuklarının birinci ölüm nedeni hamilelik ve doğum. Yine Türkiye’de önlenebilir nedenlere bağlı anne ölümleri ise yüzde 62.

HPV halk sağlığı sorunudur, aşısı haktır

Maddi zorluklar bu denli yakamıza yapışmışken fiyatı 1800 liraya varan HPV aşısı ne yazık ki ‘lükse’ giriyor. Halbuki en temel haklarımızdan biri sağlıklı bir yaşam.

Egzersizden kaçmayın, bunları ihmal etmeyin…

Fizyoterapist Meltem Teker, egzersizi günlük rutinimizin bir parçası haline getirmek için önerilerde bulunuyor.

Çocuğumun gelişiminde akranlarına göre gerilik hissediyorum: Ne yapmalıyım?

Çocuğunuzda gelişimsel olarak akranlarına farklılık gözlemliyorsanız mutlaka çocuğunuzun gelişimini takip eden bir çocuk doktoruna danışmanızda fayda bulunmaktadır.

Gözaltındaki koyu halkalar artıyorsa… Aynalara küsmeyin, dinlenin!

Göz altındaki koyu görünüm yaş aldıkça artar, bu çok doğal bir durum. Ancak genç yaşlarda da koyu renkler çok belirginleşmişse, nedenlerini daha iyi irdelemek gerekebilir.