Beden ve zihin sağlığı için yogayla kadınlar bir arada
Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği Yenikent Mahallesi’ndeki kadınlar için yoga dersleri başlattı. Zihni ve ruhu dinlendirdiği söylenen yoga bakalım Yenikentli kadınlara da iyi geldi mi?

İnsanı rahatlatan, vücudu esnekleştiren, huzura kavuşturan yogayı gelin bir de Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneğindeki yoga kursuna katılan kadınlardan dinleyelim. Dernek yöneticilerinden Gözde Tekin’e soruyoruz ilk önce yogayı...
Bu fikrin nasıl ortaya çıktığı asıl merak konumuz. “Neden yoga?” diye başlıyoruz sormaya o da çok bekletmeden yanıtlıyor sorumuzu, “Eylül ayından itibaren kadınların fikriyle böyle bir kurs başlattık. Bu konuda eğitim alacağımız birine ulaştık. Hocamızı ayarladıktan sonra mekan kalmıştı geriye. Onu da halledince kadınların ortak fikriyle böyle bir eğitime başladık. Derneğimizin olduğu mahalledeki Ko-mek, belediyeye bağlı kurslar var. Buralarda kadınların gidebileceği sportif faaliyetler kaldırıldı. Buradaki spor salonları kapatıldı. Kadınlar fitness yapmak için gidiyordu. Talep olmadığı bahanesiyle bu yerleri kapattılar. Kadınlar bu kursları tekrar açtırmaya çalışıyorlar. Hem kadınların sağlığı açısından hem de pek çoğunun kilo vermek amacıyla gittiği bu kursların kapatılmasının bilinçli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Biz de buna bir tepki, alternatif olarak yoga kurslarını başlattık. Yoga çok rahatlatan bir şey, biz de bunu öğrenmiş olduk bu sayede. Daha önce hiç yoga yapmamış kadınlardan oluşan otuz kişilik bir ekip geliyor kursa.”

YOGA KADINLARI RAHATLATIYOR
Çoğunlukla kursa gelen kadınların ev kadını olduğunu gözlemledik. Bunu Gözde Tekin’e soruyoruz, kadınlardaki değişimleri merak ediyoruz. “Kadınların kendine ayırdığı zaman dilimi çok kısıtlı ama kendilerine iyi gelecek, dikkatlerini çeken bir şey olduğu zaman da bütün koşullarını zorluyorlar. Mesela çalışan kadınlar da var öğretmen, hemşire vs. Ev kadını da olsa kadınlar fiziksel olarak çok yoruluyorlar. Çocuk, yemek, ev işi... Bu nedenle pek çoğunun çok erken yaşta bel fıtığı, boyun fıtığı gibi rahatsızlıkları oluyor. Bazıları doktor tavsiyesi ile geliyor. Hocamız da bu işi gönüllü yapıyor. Hocamızın derdi yogayı daha çok insanla buluşturmak. Buradan Yenikentli kadınlara kendilerine zaman ayırmaları gerektiğini söylüyoruz.”

SAĞLIK İÇİN DE ÇOK ÖNEMLİ
Dernek Başkanı Fatma Şahin’e yöneltiyoruz bu kez sorularımızı. Şöyle anlatıyor Şahin, “Yoga kursunu düzenlerken şiarımız “biraz da kendimize zaman ayıralım” idi. Kendimiz için yoga yapıyoruz. Daha öncesinde yoga hakkında çok bilgimiz yoktu. Şu anda daha iyi anlıyoruz. Kadınlar iyi geldiğini söylüyor. Günün stresi, iş stresini atıyoruz. Bir yandan da sağlığımız için bilmediğimiz pek çok şeyi burada öğreniyoruz. Mesela gelen kadınlarda kamburluk olduğunu, kalça çıkıklığı olduğunu yoga sırasında öğrendik. Hocamız söylemeseydi belki de ortaya çıkmayacaktı. Amaçlarımız arasında bir araya gelmek vardı ve bunu başardık. Bundan sonraki faaliyetlerimize, kahvaltılarımıza kadınlar katılsın. Bütün kadınlara iyi geliyor bu.”
Kursun en küçük katılımcıları Hayat ve Hatice. Düzenli olarak yogaya katılıyorlar. Daha öncesinde yogaya dair fikirleri olmamasına rağmen çabuk kapmışlar. Yogadan sonra daha esnek olduklarını, daha dik oturduklarını, daha hafif hissettiklerini söylüyorlar. Bundan sonra da bireysel olarak yoga hayatlarının her alanında olacağını belirtiyorlar.
Kursa katılan kadınlardan Mine Çetinkaya ise yogayla ilgili yaşamında neler değiştiğini şöyle anlatıyor, “Yoga yapıyorum. Daha mutlu daha sakin çıkıyorum. Beden olarak esneklik kazandırdı. Hissiyat olarak da daha sakinim. Çok yorgun geliyorum ama bir enerjiyle çıkıyorum. Yenikentli kadınlara buradan sesleniyorum, yoga yapmak güzel. Dayanışma güzel. Yenikentli kadınlara birlikte olalım, daha fazla faaliyet yapalım, mutlu olalım diyorum.”

‘ESNEK OLMAYAN BİR BEDEN YOK ESNEK OLMAYAN ZİHİN VAR’
Yoga kursunun hocası Tanya Oruçoğlu’ya veriyoruz son olarak sözü. 7 yıldır yoga dersleri veren Tanya kurstan kadınların faydalandığını aktarıyor, “Faydalananlar gelişenler var. Bu sene de sadece Kocaeli’ne odaklanma kararı aldım ve dernekte gönüllü olarak ders vermeye başladım. Kocaeli de bu konuda ilgili çıktı. Yogadan sonra sırt ağrısı geçti, diz ağrısı geçti, uykusuzluk problemi vardı bu da geçti, ilaç kullananlar ilaçları bıraktı. Böyle güzel gelişmeler oluyor. Hormonları çalıştırdığı için insanlar mutlu oluyorlar. Zihni rahatlatıyor. Yoga çok rahatlatıyor çünkü nefesle çalışıyoruz, zihinle çalışıyoruz odaklanmayı öğreniyoruz. Hafızayı ve konsantrasyonu düzenliyor. Ruhu arındırıyor, zihni, vücudu rahatlatıyor. Umuttepe hastanesinde çalışıyorum. Oradaki doktorlar da hastasını gönderiyor. Ağır depresyon geçirenler, şeker hastalığı olanlar yoga yapıyorlar. İntihara kalkışan insanlar bile yoga ile sorunlarını çözüyorlar. Dernekteki yoga derslerimize çocuklar da geliyor. Onlar da çok keyif alıyorlar. Okul dönemindeki yaşadıkları stres yoga ile azalıyor. İnsanlar faydalanıyorsa ben de mutlu oluyorum. Esnek olmayan bir beden yok esnek olmayan zihin vardır.” 

İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: 5 maddede sağlıklı yiyecekler daha...

Size çok basit 5 öneri vereceğiz. Bu önerileri dikkate aldığınız taktirde zaten sağlıklı olarak tüke...

5 Maddede depresyonla nasıl baş edilir?

Dünya durmuş, bir daha hiçbir şey değişmeyecek gibi hissediyor musunuz? Uykusuz, bitkin, hayattan ze...

GÜNÜN BİLGİSİ: Sağlıklı saçlar için sağlıklı tüyol...

Saçlarınız dökülüyor, yağlanıyor ve cansız mı duruyor? O halde Dr. Demet Diner’in önerilerine bir ku...