BİR ‘AŞI MESELESİ’ (1) ‘Aşı yaptırmıyorum çünkü her şeyin doğalı cınım...’
Aşı yaptırmalı mı, yaptırmamalı mı? Dünyanın tartışması Türkiye'ye de sıçradı. Kimi inançtan, kimi 'doğalcılıktan' aşıya karşı. Sağdan da soldan da gitsen sonuç aynı: Aşı karşıtlığı çok tehlikeli!

“Amerika’da 1989-2003 yılları arasında 100 bin çocuk üzerinde bir araştırma yapıldı ve aşıların otizm, dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi hastalıklara yol açtığı belgelendi. Ama resmi olarak yayınlanamadı, çünkü yayınlasalardı aşıları üreten firmalara milyar dolarlık tazminat davaları açılacak, hepsi iflas edecekti. Bu yüzden bu araştırmaları yapan ekibe milyar dolarlık rüşvet verdiler, hepsi örtbas edildi.”

Yukarıdaki sözleri bozuk bir Türkçe ile çat pat konuşarak söyleyen kişi takım elbise giyip TV’ye çıkmış, içeriğinde ne olduğu belirsiz bitkisel karışımlar satan bir dolandırıcı. Nitelikli dolandırıcı demeye dilim varmıyor çünkü o kadar pervasız ki milyar dolarlık dava açılmasın diye aynı meblağın rüşvet olarak verilmesinden bahsederken, karşısında muhtemelen gülümsüyor olan spikere, o da ağzının yanıyla gülümseyerek karşılık veriyor. Kendisini izleyenlerin gözünün içine baka baka yalan söylemek ve bundan zerre hicap duymamak bizim memlekette gelenek. Bunların ABD varyantları daha ayarlı mesela. İddialar daha yumuşak, ‘öncelikle doktorunuz ile sizin için en doğru tedavi yöntemini istişare edin’ gibi tavsiyeler satış teknikleri arasında yer alıyor. Bu adam doğrudan kahvede sahte permatik satar gibi satış yapıyor. Sattığı ilaçlar ile güya aşıların yol açtığı otizme, Alzheimer’a, romatizmaya, kansere ve türlü türlü derde derman oluyor. Bam bam bam yani.

ŞİFACI SAHTEKARLARDAN ORGANİK YALANLAR
Hem Türkiye’de, hem dünyanın diğer ülkelerinde aşı karşıtı oluşumların, iddialarınızı neye dayandırıyorsunuz sorusu karşısında adres gösterdiği kaynakların istikametinde dümdüz giderseniz varacağınız kimseler işte bu türden şifa satıcıları. Bazıları doktor unvanlı, bazılar değil, bazıları kendi kendilerine doktor unvanı vermişler. Diplomasızlar ama isimlerinin başında doktor yazıyor. Bazıları iyileştirme uzmanı. Bazıları, her ne demekse, herbalist. Bazıları doğal hayat uzmanı vs. Ama bu uzmanlıklarını almış oldukları bir okul ya da akademi yok. Sertifika programı bile yok. Direk kendi dükkânlarından yetişmiş ot satıcıları. Böyle kimselerin sitelerine ulaşmak için, aşı karşıtı oluşumların gösterdikleri adresten çok fazla değil, birkaç link öteye gitmeniz yeterli. Elden ele dolaşan ve döne dolaşa birbirini işaret eden birkaç çarpıtılmış ya da direk uydurulmuş veriyi, ya da yukarıdaki gibi doğrudan tertemiz bir yalanı ihtiva eden argümanları çıkaranlar da bu şifacı sahtekârlar. Bunların süslü isimleri alternatif tıp, homeopati, vs. Klinik çalışması yapılmamış, herhangi bir sağlık otoritesinin yasal ya da tıbbi onayını almamış, içerisinde ne olduğu bilinmeyen onlarca çeşit sözde şifalı ürünü fahiş fiyatlara satarken aşı endüstrisinin kâr hırsından bahsediyor bir de bunlar. ‘Aşı olmayın, hastalıklarınıza doğanın yollarıyla çare bulun, yani bizim 80 dolarlık otumuzdan sipariş edin ve iki alana bir bedava kampanyasından yararlanın.’ Ne güzel bir dünya, her şey doğal çünkü, organik!

‘KOÇ’ GİBİ DENETİMSİZLİK, SIFIR BİLİMSEL REFERANS
Bu bir sektör artık. Bilimsel bilginin kolay erişilir ve ama değersiz olması, aslında bilimsel yöntemin bir zorunluluğu olan sorgulayıcılığın tersyüz edilerek bilimsel doğrunun inançla ve doğa-üstü ile rekabet edebilir görülmesinin önünü açtığı bir sektör. Bu sektörde bilimsel çalışma kapsamında ele alınmamış tedavi ürünlerinin satışı yanı sıra uydurma meslekler aracılığı ile hizmet satışı da var. Aşı karşıtlığı doğrudan ya da ucundan kıyısından bu meslek grupları ile ilişkili. Yaptıkların işin akademik olarak eğitimini alıp bunu belgelendirenler, bilimin rehberliğinde hizmet verdiklerini yüz akı ile iddia edebilenler kendilerini bu eleştirilerden gönül rahatlığı ile azade sayabilirler. Yaşam koçluğu, doğum koçluğu, beslenme koçluğu, uyku koçluğu, en güzeli de kuantum koçluğu gibi okulu olmayan meslekler, denetim dışı, standardizasyon dışı, ne idüğü belirsiz hizmetler üretiyor. Başlangıç noktası doğallık-sentetiklik karşıtlığı gibi duran ve sürekli olarak bir şeylerin alternatifi önerilen bu sektör içerisinde ortak nokta ise sıfır bilimsel referans. Aşı karşıtlığı bu sektörün dirsek teması halinde olduğu en tehlikeli olgu.

Yarın: Aşı gerçekten otizme yol açar mı?

İlgili haberler
8 maddede çocuk istismarıyla ilgili doğru bildiğin...

Çocuk istismarı haberleri her geçen gün artıyor, ailelerin tedirginliği de öyle. Peki çocuk istismar...

BİR ‘AŞI MESELESİ’ (2) Aşı gerçekten otizme yol aç...

Aşı karşıtlarına göre ilaç lobisi aşıdaki Timerosal maddesinin otizme yol açtığına dair çalışmaların...

BİR ‘AŞI MESELESİ’ (3) Flash TV bilimselliğinde a...

‘Aşı oldu, hayatı zindana döndü, bakın neler oldu’ gibi heyecanla tıklayıp, içeriğinde saçma sapan b...