GÜNÜN DİKKATİ: Sıcak havada baş ağrısı tehlikesi!
Baş ağrısından muzdaripseniz, güneş ışınları etkisini artırdıkça, baş ağrınızın şiddeti de artabilir. Bu durum, yaz mevsiminde keyfininizi kaçırabilir.

Baş ağrısının yaz aylarında rahatsız edici boyutlara ulaşabildiğini belirten uzmanlar uzun süre klima kullanımının sorunu tetiklediğini söylüyor. Kronik ağrıları olan insanlar bunun çoğunlukla farkına bile varamayabilir. Oysa ki bilimsel çalışmalar sıcak havalarda damarların genişlemesiyle baş ağrılarının da arttığını gösteriyor. Sıcak hava, tansiyon yükselmelerine neden olduğu için özellikle hipertansiyon hastalarının kan basıncı seviyelerinde sıcağa bağlı olarak belirgin bir artış görülebilir. Yüksek tansiyon da sıklıkla, kendisini ensede ağrı ile gösterir. Lodos ise özellikle migreni tetikleyen en önemli nedenlerden biridir. Sıcaklar nedeniyle artan klima kullanımı da, baş ağrılarına neden olur. Klimalı ortamda uzun süre bulunmak baş ağrılarını tetikleyebiliyor. Tetikleyicilerden uzak durun Baş ağrılarında tedavinin şekline karar vermeden önce ağrının tipinin belirlenmesi büyük önem taşıyor. Uzmanlara göre gerilim tipi baş ağrısında depresyon tedavisine yönelik ilaçlar faydalı olabilirken; migren tedavisinde ilk basamak, hastalığın tetikleyicilerinden mümkün olduğunca uzak durmayı gerekli kılıyor. Düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizler ile mevsimsel değişikliklere karşı önlemler almak zorunlu. Bunlara dikkat edilmesine rağmen ataklar sık ise, hastaya atak sıklığını azaltıcı ilaç tedavisi uygulanır. Migren tedavisinde kullanılabilecek pek çok ilaç mevcuttur. Bu ilaçların sırayla denenmesi gerekebilir. Bu noktada hastaların sabırla tedavilerini sürdürmesi ve doktorlarıyla devamlı bağlantı halinde kalmaları, tedavide başarıyı yakalamak için çok önemlidir. Yarım bırakılan tedaviler nedeniyle, migren teşhisi konmuş pek çok kişi, hastalığın tedavi edilemeyeceği düşüncesine kapılabiliyor. Baş ağrısını bir kader olmadığı unutulmamalıdır. Uzmanlar hastaların öncelikle bir nöroloji uzmanına başvurması ve sabırla tedavilerini sürdürmesini öneriyorlar.

Başınızı sıcaktan koruyun Yaz sıcaklarında, baş ağrısı riskini azaltmak için;
* Güneş ışınlarının dik geldiği en sıcak saatlerde kendinizi ve başınızı koruyun. Bu saatlerde çok fazla dışarıda kalmamaya özen gösterin.
* Güneşe çıkmak zorunda kaldığınızda şapka veya şemsiye kullanın.
* Ani ısı değişikliklerinden kaçının (Çok sıcak ortamdan, klimatize edilmiş soğuk ortama geçmemeye dikkat edin.)
* Klimadan gelen soğuk havaya doğrudan maruz kalmayın.
* Su ve soğuk ayran gibi serinletici sıvıların tüketimini artırın.
* Çok sıcaklarda alkol tüketimi baş ağrılarını tetikleyeceğini unutmayın.


Kaynak: Petrol İş Kadın Dergisi

İlgili haberler
GÜNÜN RESMİ: Terasta bir güneş keyfi

John French Sloan, işçi kadınların gündelik yaşamını resimlerine taşıyan bir ressam...

GÜNÜN UYARISI: Güneşlenirken dikkat

Hafta sonu kaçamağı planlayanlar, deniz kenarında tatilde olup şöyle bir uzanıp bronzlaşayım diyenle...

GÜNÜN BİLGİSİ: Günde 20 dakika güneş ışığı D vitam...

D vitaminini doğal gıda kaynaklarıyla almak mümkün ama asıl kaynak güneş ışığı. Günde en az 20 dakik...