Karantina günlerinde aşk
Mutlu bir cinsel yaşam başta kalp ve bağışıklık sistemi olmak üzere, olumsuz olaylara karşı direnci artırıyor ve sağlıklı cinsel ilişki sırasında salgılanan hormonlar sayesinde hayat kolaylaşıyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan felaket senaryosu ile devam eden Covid19 salgını çoluk-çocuk. zengin-fakir, kadın-erkek herkesi eve hapsetti maalesef. Mahallelere, şehirlere sığamazken 70 metre kare evlerimize sığmaya, içinde bir parça huzurla yaşamaya çalışıyoruz can derdiyle… 

Yok, bugün kötü haberler vermeyeceğim ve kötü şeylerden bahsetmeyeceğim. Bugün güzel şeylerden bahsedeceğim. Bugünün konusu aşkla yapılan seks! Sağlıklı cinsel yaşamın binbir iyiliğinden bahsedeceğim bugün. Mutlu bir cinsel yaşam başta kalp ve bağışıklık sistemi olmak üzere, olumsuz olaylara karşı direnci artırıyor ve sağlıklı cinsel ilişki sırasında salgılanan hormonlar sayesinde hayat kolaylaşıyor.

Cinsel ilişki sırasında salgılanan oksitosin denilen mucizevi bir hormon var. Bu hormon cinsel zevkte önemli role sahip bir hormondur. Kadında daha fazla salgılanmakla birlikte aşk ve sevgi gibi duyguların da temel kaynağıdır. Çeşitli çalışmalar üreme içgüdüsünün oluşumunda, bebeği sahiplenmede ve emzirmede de bu hormonun önemli bir fonksiyonu olduğunu gösteriyor.

Bir diğer kıymetli hormon ise endorfin dir. Endorfin hormonu; olumlu düşünmeyi, kaygıyı azaltmayı, damarlarda genişleme sağlayarak ağrıyı azaltmayı, uykuya dalmayı ve sürdürebilmeyi kolaylaştıran bir hormondur.

Sağlıklı cinsel yaşam derken aslında her iki tarafın da istekli olduğu, uygun ortam ve şartların oluştuğu bir ortamda şehvetli ve sevgi dolu, dokunma, okşama ile sevişerek, boşalma hedefine odaklanmadan her dakikanın zevkine vararak yaşanan bir cinsel ilişkiden bahsediyoruz.


BAĞIŞIKLIĞA, VÜCUT AĞRILARINA, DEPRESYONA BİRE BİR!
- Sağlıklı cinsel yaşam kalp damar sağlığınızı koruyor. Yapılan çalışmalarda görülüyor ki; haftada 3 ve daha fazla seks yapanlarda kalp krizi riski yarı yarıya azalıyor. Seks sırasında vücudumuzun kas iskelet sistemi koordineli çalışıyor ve yoğun egzersiz yapıyor, her cinsel ilişki sırasında, kadınların 200-300 kalori yaktığı kabul ediliyor (erkeklerin de 250-300 kalori…) 

- Sağlıklı ve düzenli bir cinsel yaşam, şu günlerde çok ihtiyacımız olan doğal bağışıklığı güçlendiriyor. Haftada 3 kez seks yapanların, ayda bir yapanlara oranla bağışıklığının yüzde 30 daha güçlü olduğu kanıtlanmış.

-Aynı zamanda düzenli seks endorfin salgılanmasını hızlandırması nedeniyle tüm vücut ağrılarında ve adet dönemindeki ağrı ve sancılarda azalmaya, adet düzensizliklerinde iyileşmeye yol açar.

- Düzenli seks sırasında salgılanan testosteron hormonu ise kemikleri güçlendiriyor, düzenli hareket vücut esnekliğini artırıyor.

- Salgılanan oksitosin nedeniyle ciltte gençleşme, elastikiyet artışı, yenilenme ve ışıldama belirgin artıyor.

- Seks, seks isteğini artırıyor! Cinsel fantazilerle beslenmiş, sevgi dolu, bol dokunmalı okşanmalı cinsel yaşam tarafları bir sonraki sekse hem bedenen hem de mental olarak hazırlıyor.

- Kendi limitlerinizi aşmanız için bir yerde bahane oluyor: Evet, cinsel ilişki sırasında kendinizi en doğal halinizle; mutlu, agresif, tutkulu, heyecanlı ve yenilikçi bir şekilde ortaya koymanız, gün içindeki tüm monotonluklardan kurtararak bir yerde “sizin siz gibi davranmanızı” sağlıyor. Bu çiftler arasında uyumun ve birlikteliğin keyfini artırıyor.

- İçinde bulunduğumuz ortamda hastalık ve salgın gibi kaygıyı artıran durumlarda destek duygularını beslemesi açısından karantina günlerinde seks ayrıca iyi bir antidepresan!


KORUNMAYA DİKKAT!
Çocuk istemeyen çiftlere önerim ise istenmeyen gebelikleri önlemek için modern korunma yöntemlerinden birini tercih etmeleri. Gebeliği önleme başarısı oldukça düşük olan dışa boşalmadan uzak durmanız önemli! Eczanelerden edinebileceğiniz doğum kontrol hapları ve kondomlar şu zorlu karantina günlerinde, gebe kalır mıyım? korkusu yaşamadan gönlünüzce sevişebileceğiniz imkan yaratır. Herkese aşk ve seks dolu günler dilerim. 


İlgili haberler
Virüs değil bizi bu düzeniniz öldürür!

Hayatımızı dört duvar arasına sığdıracak kadar küçültmelerine izin vermeyeceğiz! Biliyoruz çünkü, ha...

20 soru 20 yanıtta koronavirüs ve işçi hakları

İşçilerin sağlığı, hak ve ücretleri korunmalı, zorunlu hizmetler dışındaki işler durdurulmalı, işten...

Katilin adını koy, cinayetlere son ver

Hastalanmadıysa da işini kaybetmiş, aç kalma, borca batma ve evsiz kalma riskiyle karşı karşıya, ruh...