Seçim 2023
19 Haziran’da ‘Vazgeçmiyoruz’ sözümüzü büyütelim!
İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı İstanbul Maltepe’den “Haklarımızdan, hayatlarımızdan, İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” sözünü büyütüyoruz, bu söze sen de ortak ol!

“Aileyi yıkıyor, şiddeti artırıyor, eş cinselliği özendiriyor” denilerek kadın düşmanları tarafından hedef haline getirilen, tek adam imzasıyla geri çekilme kararı alınan, taraf devletlere; kadın, çocuk ve LGBTİ’leri şiddetten koruyan yükümlülükler veren İstanbul Sözleşmesi 1 Temmuz’da resmi olarak yürürlükten kalkacak.

Bu karar, kadın cinayetleri ve şiddetin böylesi arttığı bir dönemde AKP iktidarının kadınları bile bile ateşe atması anlamına geliyor. Bu karar, özellikle pandemi döneminde yoksulluk ve şiddet cenderesine hapsedilmiş milyonlarca kadına “Sizi şiddetten koruyucu hiçbir tedbir alınmayacak, devlet kadına yönelik şiddeti önlemek için hiçbir adım atmayacak” demek.

Kadınların canı, iktidarın bekası uğruna feda edilemez! Kadınların haklarıyla birlikte yaşama iradesine göz diken bu karara karşı sessiz kalmıyoruz.

Biz hayatımızı, haklarımızı hiçe sayan, kadınların kararını, taleplerini tanımayan bu hukuksuz, antidemokratik karara karşı sözümüzü birleştiriyoruz! Haklarımızdan, hayatlarımızdan, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!l

Biz şiddetin durdurulması, acil önlemler alınması, eşitlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde kararlıyız. Bu kararlılığımızı yanı başımızdaki kız kardeşlerimizle güçlendireceğiz. Kadınların aylardır meydanları doldurarak “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” sözüne kulak tıkayan iktidarın, tırnaklarımızla kazıyarak mücadelelerle elde ettiğimiz kazanımlarımızı gasp etmesine seyirci kalmadık, kalmıyoruz, kalmayacağız!

1 Temmuz’a kadar her yerdeyiz, 19 Haziran’da ise Maltepe Miting alanında sözümüzü büyütmek, saldırılara seyirci kalmamak, geleceğimizin tarumar edilmesine izin vermemek için bir araya geliyoruz. Birlikte haykıracağımız sözümüzü büyütmek için sen de bizimle yürü!

Yürü ki; yıllardır tırpanlaya tırpanlaya kuşa çevirdikleri haklarımızı mücadelemizle geri alacak birlikteliği sağlayabilelim.

Haykır ki; eşitsizliğe ve şiddete maruz kalmayacağımız, kaldığımızda karakol kapılarından yine şiddet yuvalarına döndürülmediğimiz bir gelecek kurmanın taşlarını döşeyecek haykırışı birlikte büyütebilelim!

Şimdi bütün öfkemizi, direncimizi, sözümüzü, gücümüzü birleştirip “dur” deme zamanı! Şimdi “Haklarımızın bir tekinden bile vazgeçmiyoruz” demek için yan yana gelme zamanı!

Çünkü, İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede ortadan kaldırmak isteyenler, tepkisiz kalırsak başka haklarımızı da yok etme planlarını hayata geçirecek; Çocuk yaşta evliliklere af getirmek dillerinde, çocukları cinsel şiddet karşı koruyan maddeleri olan Lanzarote Sözleşmesini kaldırmak hedeflerinde, kadınların şiddetten korunması için en temel yasa olan 6284 sayılı yasanın ve dahasının peşlerindeler! Bizi şiddete mahkum etmek isteyenlere, bizi karanlık bir geleceğin seyircisi yapmak istemelerine, susup oturmamızı bekleyenlere cevabımızı 19 Haziran günü birlikte verelim!

Ekmek ve Gül olarak alanda, kortejimizde seni bekliyor olacağız kız kardeşim, ki birlikte büyütebilelim Ekmek ve Gül mücadelesini, birlikte haykıralım hayatlarımız için… Tek başımıza değil, birlikte kazanacağız kazanacaksak, bu yüzden komşuna, iş arkadaşına, annene, kız kardeşine dokun, seslen, tut elinden, buluşalım… Bu sesi birlikte büyüteceğimiz her bir kadınla bu birlikteliği yaşatmaya ihtiyacımız var, hayatımız kimsenin iki dudağı arasında kalmasın diye…

Bizimle iletişime geçmek için FORMU DOLDURUN


Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Kadın ve LGBTİ örgütlerinden İstanbul Mitingi’ne ç...

19 Haziran’daki İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz mitingine çağrı yapan kadın ve LGBTİ örgütler...

Beni güçlendiren, benim güçlendirdiğim Ekmek ve Gü...

Mizgin yazdı: "Ekmek ve Gül varolduğu sürece benim gibi bir çok arkadaşım hem yalnızlığından kurtula...

Ve yineliyoruz hep bir ağızdan: Ekmek ve Gül

100 yıllık Ekmek ve Gül talebi hâlâ kadınların dilinde... Kadın dayanışması bir tık ötende!