GÜNÜN ANKETİ: Almanya'da kadına yönelik şiddet oranı artıyor
Almanya'da korona sürecinde kadın ve çocuğa yönelik şiddet oranları artıyor. Yapılan bir ankette, fiziksel şiddetin ve tecavüzün arttığı belirtiliyor. Tetikleyici en önemli faktör ise ekonomi..

Almanya'da yapılan online bir ankete göre korona sürecinde kadın ve çocuklara yönelik şiddetin arttığı onaylandı. 

Münih Teknik Üniversitesinden sosyal bilimci Janina Steinert ve RWI Leibniz Ekonomik Araştırma Enstitüsü'nden ekonomist Cara Ebert tarafından yönetilen ankette, en çok şikayet edilen konular sistematik şiddet, sesin aşırı yükseldiği kavgalar, tokat ve cinsel ilişkiye zorlanma oldu. Online anket 18 ve 65 yaşları arasında yaklaşık 3800 kadın ile gerçekleştirildi. Kadınların yüzde 3.1'i, koronaya bağlı fiziksel izolasyon döneminde en az bir kez dayak gibi fiziksel şiddete maruz kaldığını bildirdi. Hemen hemen aynı sayıda kadın tecavüze uğradığını söyledi. Annelerin ifadelerine göre, çocukların yüzde 6.5'i şiddet uygulanarak cezalandırıldı. Açıklamada şiddeti uygulayanın anne mi baba mı olduğu belirtilmedi. Aile içinde fertlerden birinin korona olması ve karantinada kalması durumunda, şiddete uğrayan kişi sayısının kesinlikle arttığı belirtildi; bu durumdaki ailelerde kadınların yüzde 7.5'i fiziksel şiddet yaşadığını bildirdi.

Çıkan sonuçlara göre vakaların yüzde 10.5'i çocuğa yönelik şiddet. Ekonomik durumlar nedeniyle kaygıların yaşandığı ailelerde durum çok daha kötü; bu ailelerde fiziksel şiddet vakalarının yüzde 8.4'ü kadınlara, yüzde 9.8'i çocuklara yönelikti. En yüksek şiddet rakamları partnerlerden birinin depresyonda veya kaygılı olduğu ailelerdeydi. Bu durumdaki ailelerde kadınlara karşı yüzde 9.7 ve çocuklara karşı yüzde 14.3 fiziksel şiddet yaşandı. 

İlgili haberler
Gamze Taşcıer İçişleri Bakanı’na sığınmaevindeki k...

CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şiddet gör...

Muğla’da öldürülen Zeynep Şenpınar için kadınlar t...

Muğla’da öldürülen Zeynep Şenpınar için düzenlenen televizyon programında sendika temsilcileri, üniv...

Analık izni nedeniyle prim ödenmemesi ayrımcılıktı...

Performans koşulunu sağladığı halde sırf analık izni kullandığı için kadın işçinin performans primin...