GÜNÜN BAŞARISI: 2019’un en iyi kadın futbolcusu Rapinoe
Cinsiyetçilik ve ırk ayrımcılığına karşı verdiği mücadeleyle sık sık ismini duyuran başarılı oyuncu Megan Rapinoe FIFA tarafından Yılın En İyi Kadın Futbolcusu Ödülü’ne layık görüldü.

FIFA tarafından 2019 yılının en iyilerinin belirlendiği gala gecesi, İtalya’nın Milano kentindeki La Scala Tiyatrosu’nda düzenlendi. France Football dergisi ile 2010’dan itibaren yürütülen ortaklığın sona ermesinin ardından hayata geçirilen FIFA En İyiler Ödülleri, dördüncü kez dağıtıldı.

Yılın En İyi Kadın Futbolcusu Ödülü’nü Reign Kulübü ve ABD Milli Takımı’nın forvet oyuncusu Megan Rapinoe kazandı.


‘DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEK ADINA BU OYUNU KULLANMAK İÇİN EŞSİZ BİR FIRSATIMIZ VAR’
Irkçılığa, homofobiye ve cinsiyet eşitsizliğine dikkat çeken bir konuşma yapan Rapinoe “Dünyayı değiştirmek adına bu oyunu kullanmak için eşsiz bir fırsatımız var. Umarım bu sizi yüreklendirir ve bir şey yaparsınız” dedi.

‘İRAN’DA KADIN TARAFTARLAR STATLARA GİRECEK’
En iyi erkek ve kadın futbolcu ödüllerini takdim etmek için sahneye gelen FIFA Başkanı Gianni Infantino, İranlı makamların, kadın taraftarların erkek karşılaşmalarında statlara girmesi konusunda garanti verdiğini paylaştı. Uygulama ilk olarak İran Milli Takımı’nın 10 Ekim’de Kamboçya’yı konuk edeceği 2022 FIFA Dünya Kupası Asya Elemeleri maçında hayata geçecek.

YILIN KADIN TEKNİK DİREKTÖRÜ ELLIS
Kadın futbolunda en iyi teknik direktör ödülünü, ABD Milli Takımı’nı çalıştıran Jill Ellis aldı. Atletico Madrid’de oynayan Hollandalı Sari van Veenendaal da yılın kadın kalecisi ödülüne layık görüldü.

FIFA Taraftar Ödülü ise otistik ve görme engelli oğlunu Palmeiras Kulübünün maçlarına götürerek karşılaşma boyunca sahada olanları ona anlatan Brezilyalı Silvia Grecco’ya verildi.

YILIN KADIN 11’LERİ
FIFA ile Uluslararası Profesyonel Futbolcular Birliği (FIFPro) tarafından belirlenen Yılın 11’ine kadınlarda şu oyuncular seçildi:
Kaleci: Sari van Veendaal (Atletico Madrid/Hollanda) 
Savunma: Lucy Bronze (Olympique Lyon/İngiltere), Nilla Fischer (Linkopings/İsveç), Kelly O’Hara (Utah Royals/ABD), Wendie Renard (Olympique Lyon/Fransa) 
Orta saha: Julie Ertz (Chicago Red Stars/ABD), Amandine Henry (Olympique Lyon/Fransa) Rose Lavelle (Washington Spirit/ABD) 
Forvet: Alex Morgan (Orlando Pride/ABD), Megan Rapinoe (Reign/ABD), Marta Vieria (Orlando Pride/Brezilya)

LAVANTA SAÇLI KADIN - MEGAN RAPINOE KİMDİR?
Üniversite yıllarına kadar beş kardeşiyle, doğayla ve sporla iç içe bir hayat süren Megan Rapinoe, aaha sonra futbol kariyerinin ilk büyük adımlarını 2005 yılında Portland’da okurken Kolej Ligi’ni kazanarak attı.
Amerika Birleşik Devletleri Milli Takımı’nın orta sahasında görev alan yıldızın ünü 2011 Dünya Kupası’ndan beri platin sarısı saçlarıyla, 2012 Olimpiyat Oyunları’nda kornerden attığı tarihi golle gittikçe arttı. Sahada elde ettiği dünya ve olimpiyat şampiyonluklarını saha dışındaki güçlü karakteriyle tamamlayan ‘özgür ruh Rapinoe’, cinsiyet ayrımcılığı konusundaki tartışmaların baş aktörlerinden.8 Mart’ta Amerikan Futbol Federasyonu’nu ‘kurumsal cinsiyet ayrımcılığı’ sebebiyle mahkemeye veren son dünya şampiyonu kadrodaki 28 kadından biri olan Rapinoe, bahsi geçen davanın aslında çoktandır bir neferi. 2016 yılında dört takım arkadaşıyla birlikte erkek meslektaşlarıyla aralarındaki maaş eşitsizliğini gerekçe göstererek ABD Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu’na bir dilekçe vermişti. Futbol federasyonunun 2015 finansal raporuna göre 2015 Dünya Kupasını kazanan kadın futbolcular federasyona erkeklerden 20 milyon dolar daha fazla gelir sağlarken bunun karşılığında elde ettikleri kazanç erkeklerinkinin dörtte biri kadardı.
2012 Londra Olimpiyat Oyunları’na iki hafta kala eşcinsel olduğunu açıklayan Rapinoe ESPN’e verdiği röportajda mücadelesine hiçbir şeyin engel olamayacağını net bir şekilde vurgulamıştı: “Özel hayat denen şey cinselliğimiz ile ilgili bilgiler değil, doğru bildiklerimiz ve eşitlik için mücadele etmektir.”Daha önce ırk ayrımcılığı ve polis şiddetini protesto etmek amacıyla takımının ABD milli marşını okuduğu sırada dizlerinin üzerine çökmüş ve marşı okumayı reddeden Rapinoe, geçen sezon ABD Başkanı Trump ile girdiği polemikle de gündem olmuştu. 2019 Kadınlar Dünya Kupası’nı kazanmaları halinde Beyaz Saray’a gitmeyeceğini açıklamasının ardından Trump tarafından hedef haline getirilmişti.

İlgili haberler
GÜNÜN TEPKİSİ: Kadın futbolculardan ‘eşit ücret’ d...

ABD Milli Kadın Futbol takımı erkeklerden daha az ücret kazandıkları sebebiyle ABD Futbol Federasyon...

GÜNÜN VİDEOSU: 2019 Kadınlar Dünya Kupası hakkında...

Kadın futbolu dünya genelinde giderek büyüse ve izleyici sayısı artsa da, kadın futbol takımlarına v...

GÜNÜN KAZANIMI: Finlandiya'da kadın futbol takımı...

Finlandiya'da erkek ve kadın futbol milli takımında yer alan futbolcular, aynı maaşı ve primi alma k...